Piątek, 05 lipca 2019 roku

„Papierowe lato” w Pępowie

1 lipca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie odbyły się warsztaty czerpania papieru (pierwsze z trzech planowanych) zorganizowane przez GOK i grupę nieformalną „Pępowskie mole książkowe” w ramach projektu ,,papierowe lato” sfinansowanego przez Program Grantów Społecznych powiatu gostyńskiego i Stowarzyszenie „DZIECKO”. W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci w wieku 10-16 lat. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Olgę Krause-Matelską i Wojciecha Matelskiego z Fundacji „Nasze Podwórko”. Na początku warsztatów dzieci obejrzały prezentację komputerową przybliżającą historię papieru i czcionki drukarskiej. Następnie każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba, tworząc własną kartę z inicjałem i pisząc gęsim piórem oraz jak w drukarni Jana Gutenberga, przygotowując własną matrycę z tekstem. Największe zainteresowanie wzbudziło jednak czerpanie papieru. Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom takim jak płatki kwiatów lub ziół, każdy produkowany przez uczestników warsztatów arkusz papieru nabierał niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru.

Druga część zajęć zmieniła pomieszczenie GOK w prawdziwą garderobę. Uczestnicy pod kierunkiem opiekunów i wolontariuszy przygotowali pokaz mody z papieru. Dzieci drogą losowania podzieliły się na trzy grupy, których zadaniem było stworzenie kreacji prezentujących różne kultury, zawody i … orszak ślubny.

Na koniec uczestnicy warsztatów kolejno prezentowali swoje stroje na scenie, przy klimatycznej muzyce. Po tym niezwykłym pokazie, który sprawił wszystkim wielką frajdę, jego uczestnicy otrzymali upominki, a wolontariusze dyplomy.

Organizatorzy zapraszają na kolejne warsztaty czerpania papieru, które odbędą się 1 sierpnia, tym razem dla młodszych dzieci, którym towarzyszyć mogą babcie i dziadkowie.

Opracowanie: Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie