Czwartek, 20 września 2018 roku

12 osób rozpocznie działalność gospodarczą

14 września 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się uroczyste podpisanie umów o udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 12 osób. Dzięki dotacji w wysokości średnio 12 750 złotych będą prowadzić własne firmy. Wśród nowych przedsiębiorstw dominują te z branży ogólnobudowlanej. Powstały także firmy świadczące usługi w zakresie rachunkowo-księgowym, fryzjerstwa i kosmetyki czy organizacji targów, wystaw i kongresów.

Łącznie kwota dotacji dla nowych przedsiębiorców wyniosła 153 000 złotych. Wśród nich firmę zdecydowało się założyć 5 kobiet oraz 7 mężczyzn. Większość pochodzi z gminy Gostyń (7 osób). Dwie osoby to mieszkańcy gminy Krobia, dwie gminy Poniec oraz jedna z gminy Pępowo.

Najczęściej wybieraną branżą jest usługowa (6 firm). Nowi przedsiębiorcy będą oferować usługi ogólnobudowlane, a także z zakresu: działalności rachunkowo-księgowej, fryzjerstwa i kosmetyki oraz organizacji targów, wystaw i kongresów.Powstanie firma handlowa zajmująca się sprzedażą detaliczną kosmetyków i artykułów toaletowych, a także firma usługowo-handlowa oferująca usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz sprzedaż artykułów zielarskich. Ponadto nowi przedsiębiorcy zdecydowali się na rozpoczęcie działalności w branżach: produkcyjnej (produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa), produkcyjno-usługowej (produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej, produkcja konstrukcji metalowych i ich części) oraz produkcyjno-usługowo-handlowej (produkcja papieru falistego i tektury falistej oraz opakowań z papieru i tektury).

Spotkanie przyszłych przedsiębiorców to okazja do wymiany doświadczeń i kontaktów. Każdorazowo uczestniczą w nim również instytucje świadczące usługi okołobiznesowe: przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Gostyniu, Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych czy Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego.

Projekt „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie gostyńskim (IV)” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 6. Rynek pracy, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty pozakonkursowe realizowane przez PSZ.