Czwartek, 21 listopada 2019 roku

Afrykański pomór świń coraz bliżej – jak reagować. Spotkanie informacyjne

W związku z przypadkami wystąpienia ASF-u – afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: wschowskiego i nowosolskiego, 29 listopada 2019 r. w kinie Szarotka w Krobi odbędzie się spotkanie informacyjne dla rolników z terenu powiatu gostyńskiego, które poprowadzi dr n. wet. Wioletta Chałas – Powiatowy Lekarz Weterynarii. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty.

Poniżej zamieszczamy także komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gostyniu:

Szanowni Państwo!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu w związku z otrzymaną informacją o wyniku dodatnim wirusa afrykańskiego pomoru świń w próbce pobranej od martwego dzika (zbadanej metodą real –time PCR) znalezionego w województwie lubuskim – gmina Sława, w powiecie wschowskim, niedaleko od granicy województwa wielkopolskiego, informuję, iż w każdym gospodarstwie, w którym utrzymywana jest trzoda chlewna, jest obowiązek przestrzegania zasad bioasekuracji wynikających z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, a w szczególności:- stosowania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą/leczeniem świń, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia- każde gospodarstwo na wjeździe do którego nie znajduję się niecka dezynfekcyjna jest zobowiązane do wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być niemniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.