Czwartek, 29 lipca 2021 roku

ASF potwierdzono w sąsiednim powiecie – spotkanie z przedstawicielami gmin

W Starostwie Powiatowym zorganizowano spotkanie z przedstawicielami gmin  powiatu gostyńskiego, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Gostyniu panią Janiną Świerczyńską oraz przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyniu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu poinformowała, że w związku z wyznaczeniem ogniska afrykańskiego pomoru świń nr 2021/35 w miejscowości Gierłachowo, powiat rawicki, następujące miejscowości powiatu gostyńskiego znajdują się w promieniu 10 km od ogniska afrykańskiego pomoru świń (obszar zagrożony, sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony):

Gmina Poniec: Dzięczyna, Janiszewo, Poniec, Sarbinowo, Szurkowo, Śmiłowo, Waszkowo, Włostki, Wydawy i Zawada;

Gmina Krobia: Karzec, Przyborowo, Ziemlin.

Poinformowała, że zakazy i nakazy oraz mapka określająca dokładny obszar zagrożony, zostaną określone w rozporządzeniu wojewody. Poproszono, aby za pośrednictwem sołtysów przekazać do właścicieli gospodarstw rolnych informacje dotyczących:

- konieczności aktualizacji danych dotyczących ilości posiadanych świń  w gospodarstwach rolnych, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

- zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przed możliwością przemieszczania się zwierząt domowych (zwłaszcza psów i kotów) poza obszar gospodarstwa, ponieważ mogą być one nosicielami wirusa,

- ewentualnych odszkodowań za wybite z nakazu zwierzęta. Do tej pory nie ma takiej konieczności w przypadku gospodarstw z terenu powiatu gostyńskiego. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym obowiązku stosowania zasad biooasekuracji.

Włodarze gmin, na terenie miejsc wyznaczonych do strefy zagrożonej, zobligowani są do zastosowania oznakowania o tym informującego.

Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomnieli o możliwości składania wniosków przez hodowców trzody chlewnej o refundację 50 % wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na: maty dezynfekcyjne, sprzęty i środki do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, produktów biobójczych, odzieży i obuwia ochronnego, zabezpieczenie budynków w których hodowane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Nabór trwa między 6 a 27 sierpnia  2021r.

Na bieżąco zamieszczane są wszelkie informacje na stronie Weterynarii: https://www.piwgostyn.pl/

Powiatowy Lekarz Weterynarii w  Gostyniu wyraził chęć spotkania się z sołtysami i osobami zainteresowanymi tym tematem, po wcześniej zorganizowaniu takiego spotkania przez włodarzy gmin.