Poniedziałek, 08 marca 2021 roku

Engelbert Degenhart na emeryturze. Podziękowania za lata pracy na rzecz partnerstwa

Engelbert Degenhart z partnerskiego powiatu Unterallgäu odszedł na emeryturę.  Przez ponad 20 lat odpowiedzialny był za współpracę pomiędzy samorządami: współorganizował wizyty w Polsce i Bawarii, odpowiadał za ich przebieg, wniósł ogromny wkład w rozwój partnerstwa. Przez ten czas nawiązał też wiele przyjaźni. W ostatnim dniu swojej pracy zawodowej otrzymał specjalny prezent: podziękowania przygotowane przez osoby, biorące udział w rozwoju współpracy.

Przypomnijmy, początki pierwszych kontaktów pomiędzy powiatem gostyńskim a powiatem Unterallgäu sięgają końca lat osiemdziesiątych i współpracy szkoły w Grabonogu z bawarskimi rolnikami, w ramach których uczniowie mogli odbywać w Niemczech praktyki zawodowe. Przez lata relacje te rozwijały się i zaczęły dotyczyć nie tylko wymiany młodzieży, ale także doświadczeń na polu samorządowym i społecznym. Ich zwieńczeniem było podpisanie w 2001 roku wspólnego oświadczenia o przyjaznej współpracy. Od tej pory współpraca nabrała na sile. Polskie delegacje wielokrotnie uczestniczyły w wyjazdach do Niemiec. Przedstawiciele powiatu Unterallgäu mieli także okazję poznawać powiat gostyński. Od ponad 20 lat za organizację tych spotkań ze strony niemieckiej odpowiadał Engelbert Degenhart.

26 lutego odszedł na emeryturę. Ze względu na pandemię niemożliwe były osobiste podziękowania. Przedstawiciele obu samorządów zorganizowali spotkanie online. Ze strony powiatu gostyńskiego uczestniczyli w nim: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Andrzej Pospieszyński – były Starosta Gostyński, Marian Poślednik – Prezes Lokalnej Grupy Działania ,,Gościnna Wielkopolska” oraz Jerzy Ptak – koordynator współpracy ze strony powiatu gostyńskiego.

Engelbert Degenhart otrzymał też specjalny prezent – książkę złożoną z życzeń od osób, które brały udział we współpracy – przedstawicieli samorządów, pracowników urzędów, szkół, instytucji, organizacji – w sumie prawie 40 osób. Oprócz tego, świeżo upieczony emeryt dostał także ręcznie malowaną szkatułkę, zawierającą symbole ważne dla partnerstwa. Na jej wieczku namalowano Bazylikę Świętogórską, a na wewnętrznej stronie herby powiatu gostyńskiego i Unterallgäu. W środku znalazły się dwa kubki z motywem biskupiańskim.

Spotkanie było też okazją do podziękowań za wieloletnią pracę i życzeń wszelkiej pomyślności na dalsze lata.