Wtorek, 22 stycznia 2019 roku

Jurek Owsiak: - Będę dalej prezesem Fundacji WOŚP

Już w sobotę 19.01.2018 r., krótko po pogrzebie zamordowanego wolontariusza WOŚP Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska, Jerzy Owsiak oświadczył, że wraca do kierowania Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przypomnijmy: W dniu śmierci Pawła Adamowicza (14.01.2018 r.) Jurek Owsiak ogłosił rezygnację z funkcji Prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W odpowiedzi na tę deklarację w jego stronę skierowanych zostało wiele apeli o zostanie z WOŚP, a także wyrazów solidarności i wsparcia. Na przykład list otwarty „Jurku, jesteśmy z Tobą!” podpisało ponad 1000 organizacji obywatelskich i instytucji, w tym Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, które wystosowały też indywidualne listy do Jurka Owsiaka i Zarządu Fundacji WOŚP.

Pisały m.in.:

- Chcemy, żebyś wiedział, że jesteśmy z Tobą. Dla nas i dla wszystkich ludzi dobrej woli to Ty jesteś dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tej wspaniałej inicjatywy, która wydobywa z nas dobro, bezinteresowność i łączy w tym, co w nas najlepsze.

Tworząc Orkiestrę, dałeś nam wszystkim poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zaprosiłeś nas wszystkich do świątecznego grania, robienia rzeczy pięknych, wspólnego tworzenia dobra. Pokazałeś, że pomaganie może dawać frajdę, że można to robić razem, radośnie dla innych i siebie nawzajem… Wielkiej Orkiestry nic już nie zatrzyma!

Owsiak, w opublikowanym wideo, mówił: - Świat dla mnie runął, zakończył się, stanął w miejscu po ataku nożownika. Przez cztery godziny prowadziłem jeszcze finał, żeby później pożegnać się ze wszystkimi i podziękować wszystkim tym, którzy w nim uczestniczyli.” Jurek podkreślił, że przez kilka dni, które upłynęły od śmierci Prezydenta do jego pogrzebu, wydarzyły się „rzeczy niezwykłe”. – „Jedno serce zgasło, ale miliony serc się otworzyły” – mówił, wspominając również o licznych wyrazach wsparcia dla Orkiestry. – „Pomyślałem sobie, że życie odradza się na nowo. Chcemy grać do końca świata i jeszcze ten jeden dzień dłużej, bo ten świat znowu powstał, odrodził się, znowu jest powiewem optymizmu. Tak, będę grał z Orkiestrą. Tak, będę prezesem Fundacji, dlatego, że zobaczyłem, co się dzieje obok – zadeklarował.

Przypominamy, że Gostyń szczyci się tym, że zagrał dla Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  po raz dwudziesty ósmy!

Bo już rok przed pierwszym finałem „Schizol” - pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu - zorganizował koncert „Od flamenco do rocka”, z którego cały dochód wpłacił na konto Fundacji WOŚP.

A ostatni 27. FINAŁ WOŚP w Gostyniu można przypomnieć sobie, oglądając i pobierając zdjęcia wolontariusza WOŚP fotografa Piotra Jankowiaka – Okiem Pryzmatu dla wszystkich chętnych na dysku google:

Sobota 12.01.2019 r.:

Niedziela 13.01.2019 r.:

Także wolontariusz Paweł Zagata udostępnił swoje zdjęcia z niedzielnego grania:

Zachęcamy do obejrzenia i powspominania.

Na zdjęciach wolontariusze gostyńskiego sztabu WOŚP

Opracowanie: PCPR w Gostyniu