Poniedziałek, 04 listopada 2019 roku

Liderzy szkolili się w Piaskach

Liderzy organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu powiatu gostyńskiego spotkali się na weekendowym szkoleniu w Piaskach. Było ono poświęcone podnoszeniu kompetencji w zakresie promowania działań podejmowanych w lokalnych środowiskach, służących aktywizacji ich mieszkańców.

Pierwsza część warsztatów poświęcona była opracowywaniu atrakcyjnych informacji prasowych. Uczestnicy wraz z prowadzącymi zajęcia ekspertami, odpowiadali na ważne pytania: Jakpisać, aby zyskać choć kilku czytelników? Co zrobić, aby tytuł artykułu sprawił, że choć para oczu zatrzyma się dłużej na naszym tekście? Omawiano też podstawowy problem, dotyczący tego, co zrobić, by zaintrygować dziennikarza i jego redakcję tematem. Omówiono też budowę informacji prasowej, w której nie można pomijać kilku ważnych elementów. Wskazano na kilka podstawowych zasad dziennikarskich, m.in. takich jak haczyk w tytule, odwrócona piramida informacji, rola leadów, używanie cytatów, podział dłuższych tekstów na akapity czy rola śródtytułów.

Druga część zajęć poświęcona była zdjęciom i ich roli w informacjach medialnych. Jak podkreśliła p. Jola, jedna z uczestniczek: – „Robię trochę zdjęć, ale dziś usłyszałam o ważnej zasadzie hierarchii osób i sytuacji na zdjęciach oraz o zasadzie „złotego podziału”, dotyczącej kompozycji fotografii. Nie miałam o tym pojęcia”.

Trzecia część warsztatów poświęcona została konkursowi „Opowiedz…”, realizowanemu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Ten konkurs to swoisty poligon dla lokalnych grup nieformalnych i małych organizacji pozarządowych, które chcą wypromować swoje inicjatywy i budować pozycję lokalnego lidera aktywności społecznej. Omówiono zasady konkursu, jego etapy oraz jego historię. Jako dobre praktyki pokazano dotychczasowe prace (filmy, artykuły, prezentacje itp.) kierowane przez działaczy z terenu powiatu gostyńskiego na ten konkurs. Wskazano, że wiele z prac z terenu powiatu, promujących aktywności w poszczególnych miejscowościach, dotarło do ogólnopolskiego finału i zajmowało czołowe miejsca.

Konkurs „Opowiedz…” skierowany jest na szczeblu powiatowym do wszystkich grantobiorców programu „Działaj Lokalnie”. Konkurs ma na celu zachęcenie do poszukiwania atrakcyjnych sposobów opisywania własnych działań i promowania inicjatyw wspieranych w ramach programu „Działaj Lokalnie”, a przez to ich wpływu na aktywizację lokalnej społeczności oraz na budowanie dobra wspólnego.

Konkurs na szczeblu ogólnopolskim służy wyłonieniu, nagrodzeniu i promowaniu najlepszych przykładów twórczego pokazywania projektów „Działaj Lokalnie”.

Pula nagród finansowanych ze środków Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, które zostaną przyznane w 2021 roku wyniesie około 25000 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody dla laureatów etapu ogólnopolskiego Konkursu „Opowiedz…” 2019.

Ostatnia część szkolenia w Piaskach poświęcona była wykorzystaniu nowoczesnych technologii wykorzystywanych do dokumentowania i promowania w ciekawy sposób lokalnych inicjatyw.

Zajęcia zakończył wspólny obiad i spotkanie przy kawie.

Bezpłatne warsztaty dla liderów zorganizowało Stowarzyszenie „DZIECKO” – Ośrodek Działaj Lokalnie w Gostyniu. Wsparcia udzieliły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach.

Opracowanie: Stowarzyszenie „DZIECKO”