Piątek, 05 lipca 2019 roku

Nowa technologia. Droga w Nieparcie w systemie MULTIMAC

Powiat gostyński sięga po nowe technologie modernizacji dróg. W Nieparcie położona została mieszkanka mineralno-emulsyjna MULTIMAC służąca do wyrównywania, uszczelniania oraz uszorstniania warstw ścieralnych nawierzchni. Ten sposób remontu dróg jest tańszy, co pozwoli na  modernizacje dłuższych odcinków.

Pierwsze prace w nowej technologii prowadzone są na drodze powiatowej Niepart - Gostkowo. Wykonawcą zadania jest firma: BITUNOVA Sp. z o. o. z Warszawy. Koszt położenia mieszkanki mineralno-emulsyjnej na odcinku 660 metrów oszacowano na ponad 71 tysięcy złotych.

Technologia MULITLAG  polega na zastosowaniu cienkich dywaników układanych na zimno. Mieszkanka mineralno-asfaltowa MULTIMAC przeznaczona jest do wykonywania warstw ścieralnych na drogach miejskich i pozamiejskim. Celem takich działań jest przedłużenie żywotności istniejącej nawierzchni poprzez uszczelnienie warstwy ścieralnej i odnowienie cech powierzchniowych poprzez wyrównanie drogi i poprawę szorstkości.

W skład mieszanki MULTIMAC wchodzi kruszywo, emulsja asfaltowa, woda oraz dodatki. W początkowej fazie nawierzchnia drogi jest szorstka,

Na chwilę obecną na odcinku drogi położono dwa mikrodywaniki. Jak zapewniają specjaliści, warstwa wierzchnia na skutek ruchu pojazdów będzie z biegiem czasu jeszcze się kształtować, przez co nabierze  większej gładkości. Końcowy efekt będzie widoczny po około roku użytkowania.