Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 17 listopada 2020 roku

Nowoczesne wyposażenie szpitala. Sterylizatornia z dofinansowaniem


Minister Jan Dziedziczak oraz Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk gościli w powiecie gostyńskim. Okazją było oficjalne przekazanie czeku w wysokości 1 276 879 złotych na zakup wyposażenia centralnej sterylizatorni. – Bardzo dziękuję za przychylność w realizacji tego projektu. Nowa sterylizatornia to duża oszczędność energii oraz profesjonalne wyposażenie, które z pewnością posłuży przez długie lata  – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. 

Przypomnijmy, że wyposażenie centralnej sterylizatorni pierwotnie sfinansowane miało zostać  ze środków własnych powiatu, jako koszt niekwalifikowalny unijnego projektu zakładającego budowę i wyposażenie nowego skrzydła w SPZOZ w Gostyniu. Z czasem okazało się, że istnieje możliwość pozyskania 80% wartości zadania w ramach mechanizmu 20a ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Powiat gostyński przygotował stosowny wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego. Deklarację o sfinansowaniu części kosztów tego zadania złożył już w lipcu w Gostyniu Pan Premier Mateusz Morawiecki.

– Obietnice stają się faktem. To przykład wsłuchiwania się w potrzeby samorządów przez obecny rząd – przekonywał Minister Jan Dziedziczak. Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podkreślał z kolei dobrą współpracę z powiatem gostyńskim, aktywność w aplikowaniu o środki rządowe i profesjonalizm przygotowanych wniosków. Dodawał także, że działania w zakresie służby zdrowia są teraz priorytetowe.

Wartość wyposażenia centralnej sterylizatorni to 1 596 099 zł. Dofinasowanie w ramach mechanizmu 20a ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju  wyniosło 1 276 879 zł. Reszta to wkład własny powiatu gostyńskiego. Umowa o dotację pomiędzy powiatem a Wojewodą Wielkopolskim podpisana została 9 listopada 2020 r.

Warto dodać, że centralna sterylizatornia podzielona jest na trzy strefy: brudną, czystą i sterylną. Strefa brudna przeznaczona jest do przyjmowania, sortowania, mycia, dezynfekcji wstępnej i właściwej narzędzi chirurgicznych, aparatury medycznej, mycia i dezynfekcji wózków i elementów transportowych, a także gromadzenia narzędzi fabrycznie nowych oraz przechowywania zapasów środków dezynfekcyjnych i przygotowywania z nich roztworów roboczych.

Strefa czysta służy do suszenia wydezynfekowanych narzędzi i aparatury, przeglądania i składaniu bielizny operacyjnej, pakietowania zestawów operacyjnych i zabiegowych, załadunku przygotowanych wsadów do sterylizatorów, gromadzenia narzędzi fabrycznie nowych, tworzenia i archiwizacji dokumentacji procesów sterylizacji.

Strefa sterylna z kolei to miejsce przeznaczone do wyładunku wysterylizowanych materiałów ze sterylizatorów, ich magazynowania i wydawania na oddziały szpitalne.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies