Piątek, 22 czerwca 2018 roku

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Świat blisko nas”.

13 czerwca Gostyńskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Zaburzeniem Psychicznymi, Niepełnosprawnością oraz ich Rodzin "Bez Granic" we współpracy ze Środowiskowy Domem Samopomocy w Gostyniu zaprosiło 3 zaprzyjaźnione placówki do zabawy integracyjnej "Ćwierćland", która odbyła się w Krainie Orła Białego w Starym Gostyniu. Wstępem do spotkania była pogadanka historyczna oraz film o symbolach narodowych.
Zabawa „Ćwierćland" to pierwsze zadanie projektu "Świat blisko nas" dofinansowanego przez powiat gostyński. "Ćwierćland" to państwo, które składa się z czterech krain: Niebieskiej - którą były WTZ Piaski, Czerwonej - ŚDS w Chwałkowie, Żółtej - ŚDS w Kąkolewie i Zielonej - ŚDŚ w Gostyniu. Krainy oddzielone granicami urządzone były w danym kolorze. Mieszkańcy krain mieli swój hymn, taniec narodowy i okrzyk, które w czasie trwania spotkania  prezentowali. Podczas zabawy każde państwo przygotowywało swoją flagę i godło, potrawę narodową oraz przedstawiało fikcyjnego bohatera narodowego. Zabawa zakończyła się zerwaniem granic, połączeniem państw i wspólnym tańcem.  Celem zabawy było budowanie pozytywnych relacji w grupie, zgodna współpraca i wyzwolenie kreatywności. Zabawa w swoim przesłaniu nawiązywała do historii Państwa Polskiego, które podzielone walczyło o niepodległość.

Opracowanie: Stowarzyszenie „Bez granic”