Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 11 lipca 2019 roku

Podsumowali akcję gaśniczą. Podziękowali za zaangażowanie


We wtorek 9 lipca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu odbyło się spotkanie podsumowujące działania ratowniczo-gaśnicze z 30 czerwca 2019 roku. Spotkanie współorganizowane przez Komendanta Powiatowego, Starostę Gostyńskiego i Burmistrza Gostynia było okazją do podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w trudną akcję gaśniczą.

Na zaproszenie organizatorów w komendzie PSP pojawili się druhowie ochotnicy z powiatu gostyńskiego, którzy zostali zadysponowani do gaszenia pożaru, strażacy PSP, którzy uczestniczyli w akcji, a także rolnicy z terenu ziemi gostyńskiej, którzy dobrowolnie w tym dniu narażając swoje zdrowie i sprzęt rolniczy pomagali strażakom w akcji gaśniczej.

Spotkanie było okazją do podsumowań działań w tym dniu. Jak podkreślał mł. bryg. Jacek Sowiński Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP Gostyń pierwsze zgłoszenie o pożarze dotarło do gostyńskich strażaków o godz. 13.38, a już po 6 minutach byli na miejscu. Łączny czas zdarzenia to ponad 17 godzin, a o skali pożaru, z jakim w tym dniu walczyli strażacy wraz z rolnikami mówią liczby zaangażowanych zastępów PSP i OSP - 12 zastępów PSP w obsadzie 26 strażaków, 14 zastępów OSP z ksrg w obsadzie 73 strażaków, 9 zastępów OSP spoza ksrg w obsadzie 53 strażaków. Łącznie 35 zastępów w sile 152 strażaków. Objęte pożarem zostały pola i las o łącznej powierzchni ok. 170 ha, a do gaszenia zużyto w tym dniu ponad 560 m3 wody. Jak podkreślił mł. bryg. Jacek Sowiński na uznanie zasługuje wielkie zaangażowanie rolników okolicznych miejscowości, którzy przybyli na miejsce pożaru z własnym sprzętem rolniczym i wykonywali przerwy mineralne w uprawach. Podkreślił także bardzo dobrą współpracę z Nadleśnictwem Piaski.

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i Starosta Gostyński Robert Marcinkowski podziękowali strażakom ochotnikom za ogromne zaangażowanie oraz za społeczną i bezinteresowną służbę, którą pełnią na rzecz mieszkańców ziemi gostyńskiej. Burmistrz Gostynia wręczył 5 zastępom OSP z terenu gminy Gostyń – OSP Kosowo, OSP Gola, OSP Daleszyn, OSP Kunowo, OSP Gostyń - nagrody, każdą w wysokości 10.000 zł na zakup sprzętu dla jednostki. Włodarze gminy i powiatu podziękowali również za zaangażowanie jednostkom OSP z terenu powiatu: OSP Piaski, OSP Bodzewo, OSP Szelejewo, OSP Zalesie, OSP Borek Wlkp., OSP Pępowo, OSP Pudliszki, OSP Krobia, OSP Gogolewo, OSP Godurowo.

Specjalne podziękowania włodarze w tym dniu skierowali do przybyłych na spotkanie rolników zaangażowanych w akcję gaśniczą. Podkreślali, że poświęcenie mieszkańców ziemi gostyńskiej, którzy bezinteresownie wykorzystali swoje maszyny rolnicze do pomocy w walce z ogniem wymaga najwyższej pochwały i podziwu. Wasza „walka ramię w ramię ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej, druhami ochotnikami i mieszkańcami ziemi gostyńskiej była nieoceniona i pozwoliła na wspólne osiągnięcie sukcesu jakim była wygrana z niszczącym żywiołem. (…) bezinteresowna postawa pomocy bliźniemu w potrzebie zasługuje na najwyższe uznanie.” – napisali w podziękowaniach Komendant Powiatowy PSP Tomasz Banaszak, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

Nie zabrakło również podziękowań dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Podkreślano profesjonalizm i doskonałe wyszkolenie, które pozwoliły na wspólne osiągnięcie sukcesu jakim była wygrana z niszczącym żywiołem.

Komendant Powiatowy PSP Tomasz Banaszak, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak przekazali również listownie podziękowania dla 3 zastępów OSP spoza powiatu – OSP Krzywiń, OSP Racot i OSP Śmigiel oraz podziękowania dla komendantów KM PSP w Lesznie, KP PSP w Kościanie i KP PSP w Krotoszynie za udział strażaków z tych komend w akcji gaśniczej.


Opracowanie: gmina Gostyń


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies