Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 01 lipca 2022 roku

Podziękowania dla Mariana Tyrzyka za wieloletnią służbę na rzecz gostyńskiego rzemiosła i lokalnej społeczności


Platynowy Medal imienia Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego” odebrał w środę 29 czerwca 2022 roku Marian Tyrzyk, długoletni starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. Uroczystość, która odbyła się w sali posiedzeń gostyńskiego ratusza, władze samorządowe powiatu i gminy uznały za nadzwyczaj dogodną okazję, aby podziękować uhonorowanemu wysokim odznaczeniem branżowym rzemieślnikowi za długoletnią współpracę. 13 czerwca, podczas Walnego Zgromadzenia Członków Cechu, Marian Tyrzyk przestał sprawować funkcję starszego, którą pełnił od 1995 roku. Za doskonałą współpracę podziękowali mu także goście z Drezna.

Platynowy medal im. Jana Kilińskiego nadaje Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. W imieniu najwyższych władz rzemieślniczych odznaczenie wręczył Karol Pawlak, zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZRP, na co dzień starszy kościańskiego cechu.

W laudacji, którą odczytał Tomasz Wika, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, zwrócono między innymi uwagę na to, że funkcje Mariana Tyrzyka w organach statutowych rzemiosła sprawiły, iż „krzewienie kultury rzemieślniczej nie ograniczało się do naszego regionu czy też Polski, ale zatoczyło krąg poza granice naszego kraju”, a działalność ta sprawiła, że „partnerstwo jest na wysokim poziomie i nie ograniczają jej żadne bariery”. Podkreślono także aktywność długoletniego lidera gostyńskiego rzemiosła w organach wyższego szczebla, w tym pełnioną od 2014 roku funkcję zastępcy prezesa WIR.

Po wręczeniu odznaczenia przyszedł czas na gratulacje i podziękowania.

Burmistrz Jerzy Kulak, wręczając upominek oraz okolicznościowy list podpisany wspólnie z Mirosławem Żywickim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Gostyniu, zaznaczył, że w okresie, kiedy Marian Tyrzyk stał na cele Cechu, udało się wypracować nową formułę kontaktów między lokalnym samorządem a tą organizacją – formułę opartą na zaufaniu, szacunku i szczerości. „Bez wątpienia ma Pan w tym kluczowy udział, poprzez swoją aktywność i pasję, ale też dzięki swojej otwartości i komunikatywności” – powiedział burmistrz. Jerzy Kulak podkreślił również, że współpraca z samorządami „zaowocowała wieloma przedsięwzięciami – zarówno o charakterze lokalnym i regionalnym, jak i znacznie szerszym, bo międzynarodowym, w postaci wspólnych projektów realizowanych głównie z partnerami z Niemiec, ale także z Czech czy Łotwy”.

Starosta Robert Marcinkowski przypomniał, że Marian Tyrzyk jako jeden z pierwszych otrzymał już w 2003 roku tytuł „Zasłużonego dla Powiatu Gostyńskiego”. „Od tego czasu udowodnił, że wybór samorządu powiatowego był zasadny. To człowiek, na którego zawsze mogliśmy liczyć. Nasza współpraca z rzemieślnikami na rzecz kształcenia zawodowego przynosiła bardzo dobre efekty, za co serdecznie dziękuję” – powiedział.

Wśród gości zgromadzonych w ratuszowej sali nie zabrakło także delegacji niemieckiej. Byli to reprezentanci Izby Rzemieślniczej w Dreźnie, z którą od 2006 roku gostyński Cech (a także Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego) łączy umowa o współpracy. Partnerzy z Saksonii nie tylko pogratulowali medalu i podziękowali za współpracę, ale przekazali Marianowi Tyrzykowi również własne odznaczenie. Zarząd drezdeńskiej izby przyznał mu bowiem „Honorową Złotą Igłę”. Zasługi odznaczonego na rzecz międzynarodowej współpracy gospodarczej podkreślali w zaprezentowanym na ekranie wideowystąpieniu aktualny prezes Jörg Dittrich oraz dr Andreas Brzezinski, dyrektor generalny Izby, a wręczenia dokonał honorowy prezes Claus Dittrich.

Marian Tyrzyk poprosił o odczytanie swojego podziękowania, gdyż – jak zaznaczył – takie sytuacje sprawiają, że wzruszenie odbiera mu głos. Wyraził wdzięczność za odznaczenia, podziękował wszystkim za przybycie, a żonie i rodzinie – za cierpliwość i wyrozumiałość.

„Każdy, kto mnie zna, ten dobrze wie, że nigdy nie pracowałem, ani nie działałem po to, by czekać na podziękowania, na bicie braw czy na ordery. Nie jestem zbieraczem nagród, wyróżnień i medali. Po prostu zawsze staram się robić wszystko najlepiej jak potrafię. Z obowiązku, ale i z potrzeby serca. Uważam, że tak trzeba” – oświadczył. Dodał, że nagrody i odznaczenia uznawał zawsze za oznakę akceptacji dla swoich działań. To go mobilizowało do dalszej pracy. Przyznał jednak, że ostatnie miesiące wystawiły go na wielką próbę w związku z kłopotami zdrowotnymi. „Choroba przesądziła o tym, że nie jestem w stanie w naszym lokalnym środowisku działać w takim samym wymiarze, jak dotychczas. A że przyzwyczaiłem całe otoczenie do tego, że zawsze angażuję się bez ograniczeń, to uznałem, że pora wyhamować i zadbać o zdrowie” – zaznaczył.

Dziękując za wszystkie gratulacje i życzenia, a także za zorganizowanie tej uroczystości, Marian Tyrzyk wyraził nadzieję, że „gostyńskie samorządowo-rzemieślnicze porozumienie, które udało się zbudować w ostatnich dwudziestu kilku latach, to wartość stała i nienaruszalna”.

Organizatorem uroczystości była Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, a współorganizatorami: powiat gostyński i gmina Gostyń.


Opracowanie: gmina Gostyń



 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies