Środa, 12 sierpnia 2020 roku

Ponad 75% uczniów zdało maturę. Gorzej niż w ubiegłych latach, lepiej niż średnia krajowa

Nieco lepsze wyniki niż w kraju i okręgu odnotowali maturzyści uczący się w szkołach powiatu gostyńskiego. Poziom zdawalności wyniósł 75,2%  (74% w całym kraju). Najlepiej poradzili sobie absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu – matury nie zdała tylko jednak osoba.

Tegoroczne wyniki matur są słabsze od ubiegłorocznych – zarówno pod względem zdawalności, jak i poziomu osiąganych wyników. To tendencja ogólnopolska – w całym kraju maturę zdało 74% osób przystępujących do egzaminu. Na tym tle powiat gostyński wypada nieco lepiej. W naszych szkołach pozytywny wynik egzaminu otrzymało 75,2% absolwentów.

Najlepiej poszło absolwentom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Matury nie zdał tylko jeden uczeń, który ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego.  Poziom zdawalności w szkole wyniósł 99%. W Zespole Szkół Zawodowych natomiast maturę zdało 84,6% absolwentów, w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Zawodowych w Krobi – 72,5%, a w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu – 61,4%.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu Na poziomie podstawowym osiągnięto zdecydowanie lepsze wyniki niż średnia krajowa: z języka polskiego: 76,01%, z matematyki: 65,4%, z języka angielskiego: 80,4%. Na uwagę zasługują również wyniki na poziomie rozszerzonym: z biologii (48,3%), z historii (48,5%), z języka angielskiego (57,90%), z języka polskiego (62,8%), z matematyki (36,30%) i wiedzy o społeczeństwie (36,6%) co oznacza, że na 13 przedmiotów dodatkowych - 6 przekracza średnią krajową.

W Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu na poziomie podstawowym: z języka polskiego (53,26%) i matematyki (55,86%) uczniowie zanotowali wyniki wyższe niż kraj i okręg. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi na poziomie podstawowym z języka polskiego osiągnięto wynik wyższy (65%) niż kraj i okręg. Natomiast na poziomie rozszerzonym język angielski (53%) jest zbliżony do średniej.

W skali całego powiatu warto podkreślić pozytywne wyniki matury na poziomie podstawowym, szczególnie z języka polskiego (54,01%) i hiszpańskiego (73,1%). Natomiast na poziomie rozszerzonym  uczniowie zanotowali dobry wynik z języka polskiego (61,48%), który przewyższa wynik krajowy (57%) i okręgu (55,3) oraz  wynik z języka angielskiego (50,92%).