Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 10 października 2019 roku

Poznawali powiat gostyński. Są też deklaracje współpracy


Dziewięcioosobowa delegacja z powiatu Nordhausen na czele ze Starostą Matthiasem Jendricke gościła w powiecie gostyńskim.  Podczas wizyty zaproszeni goście zapoznali się z lokalną gospodarką, kulturą, tradycją oraz szkolnictwem zawodowym. Efektem spotkania jest podpisanie porozumienia pomiędzy Starostą Gostyńskim a Starostą Powiatu Nordhausen o współpracy w dziedzinie edukacji.

W czasie trzydniowego pobytu w powiecie gostyńskim, delegacja z Nordhausenmiała okazję wysłuchać koncertu w ramach festiwalu MusicaSacromontana. Drugiego dnia goście zaproszeni zostali do Starostwa Powiatowego w Gostyniu, gdzie spotkali się z Zarządem Powiatu Gostyńskiego. Następnieudali się na spacer po centrum Gostynia.  Zwiedzili także gostyńską farę oraz muzeum. W gminie Pogorzela mogli przyjrzeć się specyfice pracy w firmie Zakład Mięsny Konarczak, a także spróbować specjałów firmy, w tym produktu regionalnego - białej kiełbasy. Następnie udali się do  „Łaciatej wsi”, gdzie poznali uroki tradycyjnego, historycznego polskiego rolnictwa. Wieczór zaś spędzili w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. W czasie pobytu zwiedzili muzeum, a także obejrzeli pokaz przygotowany przez grupę biskupian.

Trzeciego dnia goście obejrzeli Auto&Muzeum Jana i Macieja Pedów, a także produkcję bryczek w firmie Glinkowski Sp. z o.o.  W Zespole Szkół Zawodowych rozmawiali o praktycznych aspektach kształcenia zawodowego.

Wizyta zakończyła się podpisaniem wspólnego porozumienia. W preambule dokumentu zapisano, że celem współpracy będzie wsparcie szkół, ośrodków dokształcania i placówek kształcenia zawodowego w pedagogicznej pracy oraz tworzeniu podstaw współpracy międzynarodowej. W szczególności ma się ona opierać na wzajemnym poznawaniu warunków nauczania w różnych typach szkół poprzez pobyty zagraniczne, spotkania i praktyki zawodowe. Konkretne propozycje współpracy określane będą na bieżąco. Dokument swoimi podpisami sygnował Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Starosta Powiatu NordhausenMatthiasJendricke.

Powiat Nordhausen leży w Turyngii. Jego partnerem jest powiat Unterallgaü, z którym powiat gostyński współpracuje od 18 lat. Pierwsze rozmowy pomiędzy Starostami Matthiasem Jendricke a Robertem Marcinkowski o nawiązaniu współpracy miały miejsce w ubiegłym roku.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies