Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 28 marca 2019 roku

Ratownictwo medyczne wraca


Od 1 kwietnia usługi z zakresu ratownictwa medycznego świadczyć będzie SPZOZ w Gostyniu.Trzy nowe, w pełni wyposażone karetki są już do dyspozycji szpitala. Powiat gostyński ponadto wyremontował i  udostępnił pomieszczenia, które posłużą ratownikom jako baza.

Blisko po 8 latach usługi ratownictwa medycznego świadczyć będzie SPZOZ. Placówka złożyła ofertę do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach konsorcjum reprezentowanego przez Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie. - To praca zespołowa. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że od 1 kwietnia ratownictwo będzie znowu w szpitalu – mówił podczas konferencji prasowej Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. I dodawał: - Dzisiaj możemy powiedzieć, że założenia i plany przedstawione w ubiegłym roku stały się rzeczywistością. Karetki, które będą miały tablice rejestracyjne „PGS”  rozpoczynają w poniedziałek  pracę na terenie powiatu gostyńskiego.

Do pacjentów wyjeżdżać będą trzy nowoczesne karetki pogotowia. Koszt ich zakupu to 1 739 000 złotych. Środki pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Poręczenia udzielił powiat gostyński.

Załoga składa się z doświadczonej kadry – większości mieszkańców powiatu gostyńskiego, którzy doskonale znają topografię terenu.  Ratownicy dysponować będąprofesjonalnym sprzętem. Na wyposażeniu każdej karetki są m.in.nowoczesne nosze ułatwiające transport i przenoszenie pacjenta, krzesełko transportowe z systemem zjazdów, defibrylator, respirator, pulsoksymetr,  aparat do szybkiego przetaczania płynów, nosze podbierakowe, deska ortopedyczna, a także  pompa infuzyjna, nebulizator czy torby i plecaki ratownicze.

Karetki nadal stacjonować będą w trzech miejscach: Krobi, Borku i Gostyniu. W Krobi, na potrzeby bazy dla ratowników powiat wyremontował i udostępnił pomieszczenia po powiatowym zarządzie dróg. Koszt modernizacji to ponad 44 tysiące złotych. 

Podczas konferencji prasowej symbolicznie przytwierdzono do jednego z pojazdów tablicę rejestracyjną rozpoczynającą się od „PGS”. Podziękowania władzom powiatu oraz osobom zaangażowanym w powodzenie projektu złożyła dyrektor SPZOZ Justyna Jaskulska.

O dobrych stronach powrotu ratownictwa medycznego do szpitala mówił także Wicestarosta i Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala – Janusz Sikora. - W takich powiatach jak nasz ratownictwo medyczne powinno mieć charakter przyszpitalny, czy wręcz stanowić odrębny oddział szpitalny. Takie rozwiązanie gwarantuje lepszą współpracę  z pozostałymi oddziałami szpitala, zwłaszcza z izbą przyjęć – argumentował.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies