Czwartek, 10 października 2019 roku

Relacja z „Marszu po zdrowie z NordicWalking” w Piaskach

W niedzielne popołudnie przy siedzibie Nadleśnictwa Piaski odbył się finał projektu pod nazwą „Marsz po zdrowie z Nordic Walking”. Wydarzenie zgromadzilo ponad 120 osób, dla których zorganizowano bezpłatne zajęcia Nordic Walking połączone z marszem po dukcie i ścieżkach leśnych w Piaskach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe pakiety startowe. Można było również dobrać odpowiednie dla siebie kijki, które zostały przygotowane przez trenerki z firmy „Marsz po zdrowie” z Poznania. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Piaski. Pogratulował organizatorom realizacji projektu oraz życzył wszystkim wielu miłych wrażeń podczas marszu.

Po krótkiej prelekcji o Nordic Walking nastąpiła praktyczna część spotkania, czyli nauka i doskonalenie techniki poprawnego chodzenia z kijkami oraz rozgrzewka przed marszem. Kolejnym punktem programu było oficjalne otwarcie tras Nordic Walking i odsłonięcie tablicy z wytyczonymi szlakami, którego dokonali: Wiesław Glapka – Wójt Gminy Piaski, Krzysztof Jakuszek – Sołtys Piasków oraz Ryszard Szymankiewicz – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski. Ukoronowaniem popołudnia był 3,5 km marsz leśnymi ścieżkami. Po jego zakończeniu wszystkie osoby biorące udział w zajęciach otrzymały medal okolicznościowy i zostały zaproszone do wykonania przydatnych na tym etapie ćwiczeń rozciągających ułatwiających organizmowi powrót do wypoczynku. Na uczestników czekała także wzmacniająca siły gorąca zupa oraz placek drożdżowy, kawa i herbata. Podczas spotkania Stowarzyszenie BAZA przeprowadziło kiermasz książek pod nazwą „serce za książkę”, z których dochód przeznaczony zostanie na leczenie Julki Mikołajczak chorującej na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Spotkanie zakończono losowaniem nagród wśród uczestników.

Powyższe wydarzenie sportowe było częścią projektu: „Marsz po zdrowie z Nordic Walking”. Głównym celem projektu była organizacja czasu wolnego i promocja aktywnej formy wypoczynku, zdrowego trybu życia oraz promocja walorów przyrodniczo-krajobrazowych gminy Piaski i powiatu gostyńskiego. Realizacja projektu objęła: wytyczenie i oznakowanie dwóch tras Nordic Walking o długości 4 km (trasa zielona) i 10,8 km (trasa czerwona); postawienie tablicy informacyjnej o trasach Nordic Walking przy Nadleśnictwie Piaski; organizację zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów połączoną z marszem po dukcie i ścieżkach leśnych w Piaskach; przygotowanie 300 sztuk folderów promujących Nordic Walking. W treści folderu, oprócz korzyści wynikających z uprawiania Nordic Walking i wskazówek dotyczących prawidłowej techniki marszu, znalazły się również przykładowe ćwiczenia, jakie można wykonywać przy użyciu kijków, a także zamieszczono mapę dwóch ww. tras Nordic Walking. Elektroniczna forma ulotki zostanie zamieszczona na stronie internetowej gminy Piaski i powiatu gostyńskiego oraz w mediach społecznościowych. Formę papierową ulotki otrzymali uczestnicy projektu. Będzie można ją również odebrać w siedzibie gminy Piaski, GOK Piaski, Nadleśnictwa Piaski oraz Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

Organizatorem wydarzenia był Sołtys i Rada Sołecka Piasków, zaś partnerami/sponsorami: Towarzystwo Sportowe Cegielnia Piaski, Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, Mondi Simet Sp. z o.o., Nadleśnictwo Piaski oraz firma Jan-Mar z Piasków. Realizacja projektu była również dofinansowana ze środków Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego realizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Opracowanie: Sołectwo Piaski