Środa, 02 marca 2022 roku

Ruszyła pomoc dla mieszkańców Ukrainy - najważniejsze informacje

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, również w powiecie gostyńskim swoje schronienie znajdują uchodźcy zza naszej wschodniej granicy. System ten koordynuje Wojewoda. Zgodnie z jego wytycznymi, każdy obywatel Ukrainy powinien zgłosić się do właściwego urzędu gminy.

1. Jeśli uchodźcy nie oczekują zapewnienia noclegu i wyżywienia wystarczy, że zgłoszą się w gminie i zarejestrują swój pobyt zgodnie obowiązującymi przepisami.
  2. Jeśli uchodźcy potrzebują nocleg i wyżywienie, gmina kontaktuje się z WCZK lub kieruje do punktu recepcyjnego; to zadaniem Wojewody jest zapewnienie schronienia wszystkim uchodźcom, którzy tego potrzebują.

Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w Poznaniu – 61 850 87 77

Ponadto we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego uruchomiono zbiórki rzeczy potrzebnych dla uchodźców. W gminach zostały uruchomione magazyny, gdzie takie rzeczy będą przyjmowane. Poniżej przedstawiamy listę takich miejsc:

- Gmina Borek Wielkopolski Miejsko Gminny Ośrodek Kultury ul. Powstańców 4

- Gmina Piaski – Szkoła Podstawowa w Piaskach ul. Drzęczewska 9  ( punkt czynny w dni powszednie w godz. 15:00 – 19:00)

- Gmina Pogorzela – Urząd Miejski w Pogorzeli ul. Rynek 1, Miejsko-Gminny Ośrodek pomocy Społecznej ( tel.  65 573 49 53)

- Gmina Poniec – Gminne Centrum Kultury ul. Szkolna 3 (Budynek kina)

- Gmina Pępowo – Remiza OSP ul. Nadstawek 1c

- Gmina Krobia – Kino Szarotka ul. Powstańców Wielkopolskich 27

- gminno-powiatowy punkt w Gostyniu ul. Willowa 3a ( budynek byłego ŚDS, pon.-śr. 12:00-15:00; czwartek 17:00-19:00). Telefon dyżurny punktu 782 609 048.

Opracowanie: Starosrwo Powiatowe w Gostyniu