Czwartek, 21 marca 2019 roku

Spotkanie w ramach kampanii „Drugie życie” w gostyńskim liceum

20 marca br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu zostało zorganizowane spotkanie z panią dr Katarzyną Smykał-Jankowiak, nefrologiem i internistą oraz osobą po przeszczepie – panem Karolem Prętnickim. Wydarzenie to było kolejnym etapem kampanii „Drugie życie” realizowanej przez nauczyciela Mateusza Matysiaka wraz z młodzieżą z gostyńskiego liceum.

W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze, uczniowie i nauczyciele szkoły, z którymi goście podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Odpowiedzieli na wiele pytań między innymi: kto może być dawcą, czy można uprawiać sport po przeszczepie, jaki wpływ na żywego dawcę ma oddanie nerki czy jak zmienia się życie po operacji.

Do tej pory wolontariusze mieli okazję uczestniczyć w  inauguracji 11 edycji kampanii „Drugie życie”, która miała miejsce 26 października 2018 roku w Poznaniu. Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, szkoleniu oraz wykładach dotyczących transplantacji. Następnie swoje działania przenieśli do szkoły, gdzie w czasie lekcji przybliżali uczniom temat transplantacji. Brali również udział w wielu wydarzeniach sportowych, kulturalnych na terenie powiatu gostyńskiego, rozdając oświadczenia woli i rozmawiając z uczestnikami o transplantacji.

Opracowanie: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu