Środa, 28 lipca 2021 roku

Środa z profilaktyką – profilaktyka zakażeń WZW

W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje nt. Profilaktyka zakażeń WZW.

• Szacuje się, że na świecie około 240 mln osób jest przewlekle

zakażonych HBV, a blisko 700 tys rocznie umiera z powodu powikłań

• U 78-85% osób zakażonych HCV (wirus zapalenia wątroby typu C)

dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok 20 % pacjentów rozwija się

marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy

• 130-150 mln osób na świecie jest zakażonych HCV
  • Co roku odnotowuje się 1 4 mln zgonów spowodowanych następstwami

przewlekłych zakażeń wirusami wywołującymi WZW typu B i C

• 90 % Polaków nigdy nie wykonało badań diagnostycznych w kierunku

Wirusowemu Zapaleniu Wątroby

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Jest to choroba wywołana przez wirusy zapalenia wątroby, która charakteryzuje się zmianami martwiczo-zapalnymi w wątrobie. Najczęściej wywołana jest wirusami typu A (HAV), B (HBV), C (HCV).

Wirus HAV przenoszony jest drogą pokarmową i powoduje zwykle ostre zapalenie wątroby.

Wirusy HBV i HCV mogą przenosić się poprzez:

• kontakty seksualne, w których może dojść do kontaktu z krwią;

• używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek przez osoby zażywające narkotyki;

• skażony sprzęt medyczny;

• korzystanie z przedmiotów na których może znajdować się krew, np.: wspólne szczoteczki do zębów, maszynki do golenia;

• robienie tatuażu lub w trakcie zabiegów kosmetycznych;

• zakażonego członka rodziny w jednym gospodarstwie domowym oraz z matki na dziecko w trakcie porodu.

W Polsce, spośród wirusów uszkadzających wątrobę najczęściej występują zakażenia wirusami HBV i HCV.

WZW typu B

• WZW typu B nazywane dawniej żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych u człowieka. Może przebiegać w postaci przewlekłej lub ostrej. Ostra infekcja może przebiegać z objawami o nasileniu średnim do bardzo ciężkiego. Przewlekłe zapalenie wątroby może doprowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Może również występować w postaci bezobjawowej, a jedyną oznaką uszkodzenia komórek wątroby jest podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT, GGTP).

• Objawem ostrego zakażenia HBV jest zażółcenie skóry i białkówek oczu, osłabienie, ciemny kolor moczu, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz brak apetytu. Objawy te pojawiają się do 6 mies. od zakażenia.

• Infekcja tym wirusem zwykle utrzymuje się przez całe życie.

WZW typu C

• Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV.

• U około 80% osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą jednak pojawiać się takie objawy jak zmęczenie, utrata apetytu, odbarwione stolce lub zażółcenie białek oczu. U ok. 50-70% osób pojawią się przewlekłe następstwa choroby. Okres wylęgania choroby wynosi do

6 miesięcy.

• Badanie krwi w kierunku wykrycia przeciwciał zaleca się osobom, które między innymi: mają podwyższoną aktywność enzymów (ALT) i (AST), małopłytkowość, zażywały narkotyki, są przewlekle dializowane, są dziećmi matek u których wykryto zakażenie, miały przetaczaną krew lub są zakażone wirusem HIV czy HBV.

Pełny materiał filmowy wraz z ulotką znajduje się na stronie: https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-zakazen-wzw/

Opracowanie: NFZ