Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 04 sierpnia 2022 roku

Ten poniedziałek spędźcie z nami. Zapraszamy na dożynki powiatowe 15 sierpnia


Już 15 sierpnia zapraszamy na dożynki powiatowe pod hasłem: ,,Dobre Smaki Powiatu”, które odbędą się na placu kultowym przy Bazylice Świętogórskiej. W programie msza święta i tradycyjny obrzęd plonów, a po nich festyn rodzinny, stoiska lokalnych producentów i koncerty dwóch legendarnych zespołów: Czerwone Gitary oraz De Mono.

Dożynki rozpocznie msza święta na placu kultowym o godz. 12.00, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Aleksandra Jazłowieckiego, biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej. W czasie mszy poświęcone zostaną ziarna na zasiew oraz przekazane rolnikom, a także procesja eucharystyczna z placu kultowego do bazyliki. Następnie odbędzie się uroczystość Święta Plonów wraz z odśpiewaniem wieńca, dzielenie się chlebem  a także Koncert Orkiestry Świętogórskiej.

Od godziny 15.00 rozpocznie się festyn dożynkowy. W programie konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy, rozstrzygnięcie rywalizacji w konkursie ,,Dobre Smaki Powiatu” na najlepszy przepis oraz finał powiatowego etapu ,,Bitwy regionów” – ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla KGW.

Wśród atrakcji dla dzieci: taniec bajkowych postaci, kraina bajek, skrzydlata ferajna, czyli pokaz ptaków drapieżnych oraz cyrkowe show duetu Rupert i Rico: ,,Cyrk przyjechał do miasteczka”. Zapraszamy też na wyjątkowy pokaz - bańkowy zawrót głowy Inny Biliaievy – finalistki ,,Mam talent” Na scenie zaprezentują się Mażoretki Bing Bang.

Dla dorosłej publiczności przygotowano koncerty dwóch legendarnych zespołów polskiego rocka – Czerwone Gitary, o godz. 17.30  oraz De Mono, o godz. 19.30.

Na placu kultowym zaprezentują się również lokalni producenci oraz służby. Tradycyjnie będzie miała miejsce wystawa sprzętu rolniczego oraz wojskowego. W wiejskim targowisku będzie można zakupić produkty prosto od producenta. Swoje stoiska wystawią piekarze i wędliniarze, a także firmy. Po raz drugi pojawi się również strefa NGO, gdzie zaprezentują się stowarzyszenia działające na terenie powiatu gostyńskiego.

Plac kultowy będzie też miejscem prezentacji wystawy fotograficznej Eweliny Walczak – pod hasłem ,,Piękno Ukrainy”, ukazująca kobiety, które w czasie wojny znalazły schronienie w powiecie gostyńskim.

Organizatorami wydarzenia jest powiat gostyński, gmina Piaski oraz Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies