Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 24 września 2021 roku

To zwykłe mieszkanie powstało w niezwykłej sprawie

Tymi słowami otworzył Starosta Gostyński Robert Marcinkowski mieszkanie chronione treningowe w Gostyniu  dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej i dodał – „To jest wsparcie na starcie. Wychowankowie opuszczający rodziny zastępcze i domy dziecka (placówki opiekuńczo-wychowawcze), rozpoczynający proces usamodzielnienia, zyskali możliwość bezpiecznego, łagodnego startu w dorosłość i samodzielność.  W dobrych warunkach socjalnych będą tutaj samodzielnie funkcjonować, choć  w razie potrzeby jeszcze przy dyskretnym wsparciu specjalistów (psychologa, pracownika socjalnego czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej). Wszystko po to, by po opuszczeniu placówek czy rodzin zastępczych nie trafiali oni ponownie do swoich poprzednich zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu środowisk. By  skończyli szkoły, znaleźli pracę i swoje własne mieszkania.

Mieszkanie chronione treningowe jest formą pomocy społecznej, przygotowującą już bezpośrednio osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia zwłaszcza wtedy, gdy nie mają one dokąd się udać. Przyznanie miejsca w mieszkaniu chronionym  poprzedzone jest wydaniem decyzji administracyjnej.

To jedno z pierwszych mieszkań tego typu w Wielkopolsce (po Poznaniu, Środzie Wlkp., Krotoszynie). – „Choć Powiat Gostyński nawiązuje w ten sposób do swoich dobrych doświadczeń – przez 9 lat prowadził Dom Usamodzielnień w Gostyniu. Został on przekształcony  w 2011 r. po reformie systemu pieczy zastępczej w Dom Dziecka. - podkreślał Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora.

Uruchomienie mieszkania chronionego w Gostyniu, dzięki wykorzystaniu mieszkania do tej pory użytkowanego przez Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie, kosztowało tylko ok. 23 000 zł (koszty remontów i wyposażenia wymaganego standardem usług). Decyzje w tej sprawie podjął Zarządu Powiatu Gostyńskiego przy wsparciu Rady Powiatu Gostyńskiego.  Mieszkanie funkcjonuje w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Dodatkowo wsparcia rzeczowego udzieliło Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Pracownicy PCPR w Gostyniu (w formie wolontariatu pracowniczego) i wolontariusze przepracowali społecznie przy remoncie i uruchomieniu mieszkania chronionego ponad 100 godzin.

Sympatyczną ciekawostką jest fakt, że wśród profesjonalnych firm usługowych wykonujących remont była też firma założona przez dwóch byłych wychowanków domów dziecka w Gostyniu i w Bodzewie.

W ramach wsparcia uczestnicy będą objęci m.in. pracą socjalną oraz poradnictwem psychologicznym, prawnym, treningami praktycznych umiejętności życiowych i interpersonalnych oraz innymi działaniami, w tym treningami z symulatorem małego dziecka. Wszystko to ma doprowadzić do wypracowania większej samodzielności życiowej i przystosowania do funkcjonowania w otwartym społeczeństwie, kształtowania wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy oraz umiejętności współpracy i współdziałania w grupach.

W otwarciu mieszkania chronionego treningowego uczestniczyli, obok Starosty i Wicestarosty, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie.

Pierwsi mieszkańcy trafią do mieszkania chronionego już za kilka dni.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies