Piątek, 03 kwietnia 2020 roku

Trudna sytuacja w ratownictwie medycznym. Obsada karatek zabezpieczona

Ratownictwo medyczne w powiecie gostyńskim stanęło w czwartek 2 kwietnia przed bardzo poważnym problemem. W godzinach popołudniowych temat był przedmiotem intensywnych konsultacji Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Według informacji uzyskanych od Dyrektor SPZOZ w Gostyniu Justyny Jaskulskiej ratownik, u którego potwierdzono obecność koronawirusa, mieszkający poza powiatem gostyńskim, miał dyżury także w ramach ratownictwa medycznego w SPZOZ w Gostyniu.  Szpital ustalił kontakty bezpośrednie tego ratownika.

Te informacje zostały przekazane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który wdrożył stosowne procedury, kierując 12 osób na kwarantannę. Karetki zostały poddane dezynfekcji.

Dyrektor SPZOZ wraz ze sztabem współpracowników podjęła natychmiastowe działania zmierzające do zabezpieczeniem obsady karetek.  Przypomnijmy, że na terenie powiatu aktualnie funkcjonują 3 zespoły ratownictwa medycznego, stacjonujące w Gostyniu, Krobi i Borku Wlkp. Największe problemy pojawiły się ze skompletowanie m załogi karetki w Krobi. Udało się do tego doprowadzić w godzinach wieczornych. Dziś (piątek 3.04) obsada karetek jest zabezpieczona. Dyrektor szpitala wraz ze swoimi współpracownikami podejmuje działania, aby uzupełnić braki kadrowe także na kolejne dni.

Należy przypomnieć, że ratownictwo medyczne jest ratownictwem państwowym. Jeśli na danym terenie nie ma aktualnie (np. są zadysponowane do innych wyjazdów) karetek, dyspozytor może skierować zespoły ratownicze z innych powiatów.

Starosta Gostyński o zaistniałym fakcie poinformował już wczoraj Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. -Sytuacja kadrowa stała się w gostyńskim ratownictwie medycznym bardzo trudna - informuje starosta Robert Marcinkowski. Jeśli koniecznie będzie wsparcie ze strony województwa, będziemy o nie w pilnym trybie wnioskować. Służby w Poznaniu mają już wiedzę o aktualnej sytuacji w powiecie gostyńskim. Musimy dbać o zdrowie naszych Mieszkańców, ale także ratowników. Zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, jak bardzo są nam wszystkim potrzebni. Dziękuję wszystkim pracownikom medycznym, którzy trwają dziś na posterunku, dbając o nasze życie i zdrowie w tych trudnych czasach.