Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 11 stycznia 2019 roku

Uczniowie ZSZ w hołdzie Powstańcom

7 stycznia uczczono w szkole pamięć uczestników tamtych dni. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele samorządu: starosta gostyński Robert Marcinkowski oraz zastępca burmistrza Gostynia Grzegorz Skorupski


- Powstanie Wielkopolskie było konsekwencją codziennej wytrwałości i patriotyzmu, którego zaborca nigdy nie zdołał zgasić – mówił podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu Maciej Marcinkowski.

7 stycznia uczczono w szkole pamięć uczestników tamtych dni. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele samorządu: starosta gostyński Robert Marcinkowski oraz zastępca burmistrza Gostynia Grzegorz Skorupski. Obchody uświetnili swoją obecnością kombatanci: prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Alojzy Smyczyński oraz prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych Kazimierz Rogala.

W rocznicowe uroczystości 27 grudnia włączyła się delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym. Mszą świętą w kościele farnym uczczono pamięć Powstańców oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego na gostyńskim rynku.

Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich pielęgnuje tradycje regionu i corocznie podejmuje działania upamiętniające zryw Wielkopolan. Organizując różne przedsięwzięcia, nie zapomina o przekazywaniu ideałów przyświecających powstańcom. -Tak jak powstańcy wyruszyli do walki o wolność, tak dzisiaj naszym zadaniem jest kształtowanie wśród młodzieży umiłowania Polski wolnej i niepodległej. Wielkopolanie w okresie niewoli zdołali obronić tradycję narodową, język i wiarę katolicką – podkreślił dyrektor Maciej Marcinkowski.

W programie szkolnych obchodów znalazł się szereg bardzo różnorodnych działań. Wśród nich warto wymienić podsumowanie XXI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Jak co roku do udziału w rywalizacji zaproszono uczniów gimnazjów, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nagrody laureatom wręczyli dyrektor szkoły i starosta gostyński.

Miejsca chwały i zaangażowanie przodków przybliżył rys historyczny „Czyn zbrojny mieszkańców ziemi gostyńskiej w 1919 roku” zaprezentowany przez nauczyciela historii, Roberta Zbieralskiego.

Nie zabrakło też akcentów muzycznych. W patriotyczny nastrój wprowadził słuchaczy chór złożony z uczniów szkoły, prezentujący w swoim repertuarze m.in. „Marsyliankę Wielkopolską”.

Ukoronowaniem gali był program poetycko-muzyczny „I tak rodziła się Polska…” oparty na motywach „Dziadów” cz. III. Za sprawą słów napisanych przez Adama Mickiewicza przywołane zostały duchy młodych spiskowców, a widzowie mogli przypomnieć sobie o przesłaniu wypowiadanym przez bohaterów, będącym manifestem wiary w moc narodu i jego wolność.

Z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przygotowała publikację, w której zebrano i podsumowano szereg zrealizowanych w ostatnich latach przedsięwzięć upamiętniających naszą historię. Wierzymy, że młodzież chce się z tą historią utożsamiać, odnajdując w niej ideały aktualne również dzisiaj. Etos pracy, wolność i patriotyzm to wartości, które nadają sens codziennym staraniom o dobro naszej małej ojczyzny.


Opracowanie: ZSZ w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies