Środa, 12 sierpnia 2020 roku

Wnioski drogowe na ponad 22 mln złotych. Powiat aplikuje do FDS

Pięć wniosków na łączną wartość ponad 22 mln złotych złożył powiat gostyński w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dotyczą one przebudowy drogi Siedlec – Pępowo, ciągu w Rogowie, drogi w Pogorzeli w kierunku Wziąchowa, a także kolejnego odcinka drogi w Dzięczynie i budowy ronda w Poniecu. Jeśli projekty uzyskają dofinansowanie – realizacja inwestycji będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Wnioski w tegorocznej edycji rządowego Funduszu Dróg Samorządowych można było składać do 10 sierpnia. Zgodnie z założeniami programu samorząd może aplikować o dofinansowanie na budowę, przebudowę lub rozbudowę dróg. Wartość dofinansowania dla projektów najwyżej ocenionych w przypadku samorządu powiatowego wynosiła do tej pory 50% kosztów inwestycji.

Powiat gostyński przygotował w tej edycji 5 wniosków. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy drogi Siedlec – Pępowo. W ramach projektu zakłada się położenie nowej nawierzchni na odcinku ponad 4,2 km, droga zostanie poszerzona, powstaną też chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt zadania to ponad 7,2 mln złotych.

Druga inwestycja to przebudowa drogi powiatowej Krobia – Miejska Górka w miejscowości Rogowo. Koszt zadania to prawie 3 mln złotych. Długość remontowanego odcinka wyniesie 990 m. W ramach zadania pobudowane zostaną chodniki, odwodnienie, a droga zyska nową nawierzchnię. Ponadto planuje się przebudowę skrzyżowania z drogą prowadzącą do Chwałkowa.

Powiat gostyński złożył też wniosek na realizację kolejnego etapu inwestycji na trasie Wziąchów – Pogorzela. Tym razem dotyczy on odcinka o długości 1950 mb od ronda w Pogorzeli. W ramach zadania planuje się położenie nowej nawierzchni, chodników, a także odwodnienie.  Wartość inwestycji wynosi prawie 3,2 mln złotych.

W gminie Poniec planowane są dwa zadania. Pierwsze dotyczy kolejnego etapu rozbudowy drogi powiatowej Krobia – Poniec w miejscowości Dzięczyna. W ramach złożonej aplikacji rozbudowana zostanie droga  na długości 1332 m.  Ponadto wykonane zostanie odwodnienie oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt to prawie 5,4 mln złotych.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy skrzyżowania dróg 4803P (ul. Rydzyńska – Kusza) i 4906P (ul. Bojanowska) wraz z dojazdami. W tym miejscu powstanie rondo. W ramach zadania na długości 313 m położona będzie nowa nawierzchnia, pobudowany będzie nowy chodnik, odwodnienie  oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt zadania to prawie 3,5 mln złotych.

Realizacja planów będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania. Na chwilę obecną trudno ocenić, które z wniosków otrzymają rządowe wsparcie.

- Powiat gostyński od lat skutecznie zabiega o środki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W tym roku zaplanowaliśmy zadania na łączną kwotę ponad 10 mln złotych. Znaczna część inwestycji jest już zakończona. Droga przez Talary, ul. Poznańska w Piaskach, drogi w Kromolicach czy Goli zmieniły się nie do poznania. Jesienią będziemy widzieć efekty inwestycji w Krajewicach. Liczymy, że również w przyszłym roku, dzięki współpracy z gminami będziemy mogli zrealizować kolejne zadania, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania nowych dróg i chodników - komentuje Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.