Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 05 lipca 2019 roku

Wsparcie dla firm prosto z Ukrainy

Sytuacja gospodarcza na ziemi gostyńskiej jest coraz lepsza. Z danych GUS wynika, że przedsiębiorstwa zwiększają obroty, inwestują w rozwój, zwiększają zatrudnienie i wynagrodzenia. Jednocześnie podstawową barierą rozwojową zgłaszaną przez lokalne firmy staje się brak rąk do pracy


Sytuacja gospodarcza na ziemi gostyńskiej jest coraz lepsza. Z danych GUS wynika, że przedsiębiorstwa zwiększają obroty, inwestują w rozwój, zwiększają zatrudnienie i wynagrodzenia. Jednocześnie podstawową barierą rozwojową zgłaszaną przez lokalne firmy staje się brak rąk do pracy. Dlatego coraz częściej w firmach zatrudniani są cudzoziemcy, a wśród nich ponad 95% stanowią obywatele Ukrainy. Od 1 czerwca gostyńscy pracodawcy oraz pracownicy z zagranicy otrzymują wsparcie w Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego w ramach projektu #DobraRobota. Działaniami zostaną objęte również lokalne samorządy.

W ostatnich latach w gospodarce zachodzą pozytywne zmiany. Występują one również na ziemi gostyńskiej. Firmy zwiększają zatrudnienie (poziom zatrudnienia w powiecie gostyńskim wzrósł o 5,57% pomiędzy 2012 a 2017 rokiem), nakłady inwestycyjne (wzrost o 200 mln PLN pomiędzy 2012 a 2017 rokiem) oraz wpływy z handlu zagranicznego (wzrost o 500 mln PLN pomiędzy 2012 a 2017 rokiem). Jednak wzrost może zostać zahamowany, m. in. przez brak rąk do pracy. Od 2015 roku pracodawcy w powiecie zamieszczają więcej ofert pracy niż jest bezrobotnych. Stale spada też liczba bezrobotnych w powiecie (z 3941 osób w 2012 roku do 1816 osób w 2018 roku). Aby uzupełnić wakaty firmy coraz częściej przyjmują cudzoziemców (w ostatnich latach nastąpił 11-krotny wzrost oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom z 414 w 2015 roku do 4442 w 2018 roku, wynika z danych GUS).

Skuszeni ofertami pracy na ziemię gostyńską przyjeżdżają obywatele Europy Wschodniej: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii i Rosji. Osoby przyjeżdzające do pracy spotykają się z wieloma nowymi sytuacjami, które mogą być dla nich trudne. Przed wyzwaniami stają również pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, samorządy a także mieszkańcy ziemi gostyńskiej.

Sytuacja gospodarcza jest na bieżąco monitorowana przez Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, które rozpoczęło projekt #DobraRobota koncentrujący się na wsparciu rynku pracy. Obecne działania skierowane są do pracodawców zatrudniających migrantów, pracowników z zagranicy, firm eksportujących na wschód oraz samorządów.

– Uważnie słuchamy głosów naszych klientów oraz przedsiębiorców z Rady Gospodarczej, którym często sen z powiek spędzają braki kadrowe. Obserwowaliśmy też działania innych, większych miast i uznaliśmy, że należy wesprzeć lokalny rynek pracy w obszarze zatrudnienia cudzoziemców. Przygotowania do projektu #DobraRobota trwały przez niespełna rok, a gdy dopełniliśmy niezbędnych formalności od początku czerwca br. do naszego zespołu dołączyła wolontariuszka z Kijowa. – mówi Krzysztof Marzec, prezes zarządu SWPPG. – Zadaniem Alony, bo tak ma na imię wolontariuszka, jest pomoc przedsiębiorcom w codziennych sprawach, ze swoimi pracownikami z zagranicy. Nie chcemy jednak ograniczać się do tego obszaru. Zależy nam, aby pokazać cudzoziemcom ziemię gostyńską jako miejsce dobre dla osiedlenia się, życia i kontynuowania kariery zawodowej.

W ramach projektu planowane jest m.in.: wsparcie językowe polsko-ukraińsko-rosyjskie dla firm z powiatu, wydanie informatora z podstawowymi informacjami o warunkach życia w Gostyniu, czy ułatwienie przedsiębiorcom wymiany gospodarczej z krajami Europy Wschodniej.

Dla pełnego zrozumienia sytuacji firm zatrudniających cudzoziemców Stowarzyszenie zaprosiło do swojego zespołu nowego członka, Ukrainkę – Alonę Krasovską. Rozumie ona problemy, z jakimi spotykają się osoby przyjeżdżające do Polski, gdyż sama jest w takiej sytuacji. Alona przyjechała z Kijowa i spędzi w Gostyniu 12 miesięcy. Jest absolwentką prawa, posługuje się biegle czterema językami, pasjonuje się historią Polski i uwielbia zwierzęta.

– Są trzy powody mojej decyzji o przyjeździe do Polski. Po pierwsze – już od dłuższego czasu szukałam projektu, w którym będę mogła komuś pomóc i zrobić naprawdę dobrą robotę. Po drugie – mam polskie korzenie i od zawsze interesowała mnie Polska, jej historia, kultura i tradycje. Zamieszkanie tutaj przez rok to idealna możliwość poznania Polski od środka. Po trzecie – projekt Stowarzyszenia to postawienie sobie nowych wyzwań i zdobycie doświadczenia w nowych dla mnie zadaniach” – wyjaśnia powody swojego udziału w projekcie i dodaje: – „Myślę, że pomogę lokalnym przedsiębiorstwom wejść na wschodnie rynki, znaleźć nowych partnerów do robienia wspólnego biznesu. Mam również nadzieję, że uda mi się pomóc ukraińskim mieszkańcom powiatu gostyńskiego zintegrować się w polskim społeczeństwie. Mam też osobiste cele. Spodziewam się poznać nowych przyjaciół i zdobyć nowe doświadczenia.


Opracowanie: Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies