Poniedziałek, 20 maja 2019 roku

XVIII Powiatowy Konkurs J. Polskiego

Finał XVIII Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu 10 maja 2019 r. Patronat nad konkursem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia. Współorganizatorem konkursu po raz trzynasty było Stowarzyszenie „DZIECKO”. W finale wzięło udział 30 uczestników, zwycięzców eliminacji szkolnych w szkołach podstawowych z terenu powiatu gostyńskiego.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora SP 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca Komisji – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Danuta Szal – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krobi, Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu i Marta Sobkowiak – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu.

Konkurs składał się z dwóch części: wypracowania i testu z nauki o języku. Uczestnicy mieli 60 minut na pisemną realizację jednego spośród tematów: „»Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek życia« – twierdzi S.J.Lec. Gdzie więc ich szukać? Jak robisz to Ty?”; „Bohaterowie książek mają domy. Opowiedz o nich, pamiętając, że dom to nie tylko ściany, meble…”; „Które z dzieł literackich lub filmowych ukazujących temat miłości i/lub przyjaźni wywarło na Tobie największe wrażenie? Uzasadnij swój wybór”; „Tę osobę naprawdę podziwiam”.

Druga część rozpoczęła się po przerwie i trwała 40 minut. W tym czasie uczestnicy rozwiązywali test z nauki o języku, dotyczący związków frazeologicznych, poprawności językowej oraz analizy utworu poetyckiego.

Po sprawdzeniu wszystkich prac pisemnych i testów i rozszyfrowaniu zakodowanych prac Komisja ustaliła zwycięzców.

14 maja w siedzibie organizatora zostały ogłoszone wyniki i wręczono nagrody laureatom. W uroczystości, obok uczestników, ich nauczycieli i rodziców, wzięli też udział zaproszeni goście: Grzegorz Skorupski – Wiceburmistrz Gostynia, reprezentujący Starostę Gostyńskiego Bartosz Kusz z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu oraz Prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” i przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Waldemar Minta – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu – podsumował dotychczasowe konkursy i pogratulował uczestnikom i zwycięzcom, a Grzegorz Skorupski i Mirosław Sobkowiak podziękowali nauczycielom za pracę z finalistami, a organizatorom za zorganizowanie kolejnej edycji konkursu.

Zanim oficjalnie ogłoszono wyniki i wręczono atrakcyjne nagrody, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Zaprezentowali swoje artystyczne talenty: recytatorskie, muzyczne i wokalne.

Następnie uroczyście ogłoszono zwycięzców konkursu. Nagrody wręczali: G. Skorupski, W. Minta i B. Kusz.

Zwycięzcy osiemnastej edycji Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych to: Serafina W. Rufael ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach – I miejsce; Małgorzata Marcinkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu – II miejsce i Zuzanna Stercuła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu – III miejsce.

Tytuł Mistrza Frazeologii zdobyła Kinga Michalak ze Szkoły Podstawowej w Kunowie. II miejsce w tej kategorii zajęły Zuzanna Stercuła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu i Serafina Rufael ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach, a III miejsce – Julia Pawlicka ze Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim.

Tytuł Mistrza Ortografii przyznano uczniom: Emilii Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej w Daleszynie oraz Małgorzacie Marcinkowskiej i Stanisławowi Paluszkiewiczowi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Wyróżnienia za wypracowanie otrzymały: Ines Peisert ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu za ciekawą koncepcję domu i Agnieszka Dopierała ze Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim. Nie przyznano w tej edycji tytułu Mistrza Interpunkcji.

Konkurs zrealizowano ze środków SP nr 2 w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz środków powiatu gostyńskiego, które stowarzyszenie pozyskało w ramach otwartego konkursu ofert.

Opracowanie: Stowarzyszenie „DZIECKO”