Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 10 października 2019 roku

Z wizytą u przyjaciół. Delegacja z Powiatu Unterallgaü w Polsce.


Zobaczyli, czym jest Biskupizna oraz na czym polega produkcja bryczek. Uczestniczyli w festiwalu Musica Sacromontana. Nawiązywali partnerskie relacje podczas wieczoru przyjaźni i wymiany doświadczeń.  Prawie 50-osobowa delegacja z powiatu Unterallgaü gościła w powiecie gostyńskim pomiędzy 3 a 6 października 2019 roku. Większość jej składu stanowiła rada powiatu Unterallgaü. Szefował jej zaś Starosta Hans-Joachim Weirather.

Grupa z partnerskiego powiatu swoją podróż do Polski rozpoczęła we Wrocławiu. Zwiedziła w nim pomiędzy 3 a 4 października Ostrów Tumski, centrum Wrocławia, a także Panoramę Racławicką. Wizytę w Gostyniu zainicjował wieczór przyjaźni i wymiany doświadczeń, który odbył się 4 października w „Zajeździe pod Wiwatem”. Zarówno gospodarze jak i goście podkreślali wagę łączącego oba powiaty partnerstwa, które przez ostatnie 18 lat przebiega wielowymiarowo i dotyczy nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim uczniów, młodzieży czy grup kulturalnych. – Partnerstwa nie są mierzone ilością podanych rąk przez starostów, ale prawdziwymi przyjaźniami i trwałymi relacjami – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Dodał, że dzięki kontaktom budowanym przez oba powiaty z partnerstwa skorzystało już ponad 1000 osób. Z kolei Starosta Hans-Joachim Weirather podkreślał, że zawsze z wielką radością przyjeżdża do Polski.Nie inaczej było tym razem. Goście przywieźli także ze sobą podarunek nawiązujący do tradycyjnego bawarskiego święta Octoberfest -  regionalne piwo oraz ser. Powiat gostyński z kolei przygotował tort swoim wyglądem nawiązujący do partnerstwa obu powiatów.

Sobota rozpoczęła się wizytą w Starostwie Powiatowym w Gostyniu, gdzie goście mogli zapoznać się z zakresem działalności powiatu. Przed budynkiem wykonano także wspólne pamiątkowe zdjęcie. Następnie delegacja udała się do firmy Glinkowski Sp. z o.o., by przyjrzeć się technologii produkcji bryczek. Potem przejechała do Domachowa, gdzie miała okazję zobaczyć jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Polsce. Kolejnym przystankiem wizyty był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.  Goście zapoznali się z działalnością szkoły, która prowadzi wymianę młodzieży ze szkołą w  Bad Wörishofen. Zaprezentowano im także elementy kultury biskupiańskiej oraz gminę Krobia. Wieczór goście spędzili na koncercie „Moniuszko sakralnie” w ramach festiwalu MusicaSacromontana.

W niedzielny poranek delegacja udała się na mszę świętą do Bazyliki Świetogórskiej, a następnie w podróż do domu.

Wizyta była kolejnym przykładem partnerstwa łączącego oba powiatu nieprzerwanie od 2001 roku. W tym czasie na wymianie kadr, młodzieży, uczniów, samorządowców czy grup artystycznych skorzystało łącznie około 1000 osób.

Kontakty są wciąż aktywne. Obecnie w powiecie gostyńskim, na zaproszenie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu przebywa grupa 10 uczniów wraz z trzema opiekunami z partnerskiego Gimnazjum Josepha-Bernharta w Türkheim z powiatu Unterallgaü. 


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies