Czwartek, 05 grudnia 2019 roku

Zrównoważony rozwój – warto dyskutować

Przedstawiciele świata nauki, samorządu, przedsiębiorcy, społecznicy a także młodzież – wszyscy spotkali się, by rozmawiać o przyszłości naszej planety w ramach „Konferencji dla klimatu. Zrównoważony rozwój”. W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi miała miejsce konferencja główna, młodzież dyskutowała w hali Szkoły Podstawowej w Krobi.

Wstępem do konferencji głównej był pokaz firmy Feel Flow pod hasłem: „Elektromobilność w praktyce”. W czasie swojego wystąpienia Kryspin Iwanow – Dyrektor Generalny firmy przedstawił kierunki rozwoju rynku samochodów elektrycznych w Polsce oraz dane na temat sposobów ich eksploatacji.

Pierwszy wykład pod hasłem: „Na progu rewolucji” zaprezentował Marcin Popkiewicz – fizyk i analityk megatrendów. Prelegent nawiązał do zmian klimatu i kontrowersji związanych z tym hasłem. Wskazał także na coraz śmielsze ingerencje człowieka w środowisko naturalne – poprzez eksploatację złóż, emisję gazów cieplarnianych, zmiany środowiska naturalnego oraz produkcję śmieci.

Następnie wystąpił prof. dr. hab. Jan Przybyłek. W swoim wykładzie „Wpływ zmian klimatu na zasoby wodne południowo-zachodniej Wielkopolski” wskazał, jakie znaczenie dla środowiska ma woda. Zaznaczył także, że zmiany klimatu wpływają na coraz częstsze występowanie zjawisk ekstremalnych takich jak jak długotrwała susza, która powoduje ogromne straty w rolnictwie.

Ostatnim prelegentem w pierwszej części konferencji był Dariusz Szwed – Członek Zarządu Zielonego Instytutu – Fundacji Zielonej Polityki. Tematem jego wystąpienia była: „Transformacja energetyczna XXI wieku: decentralizacja, demokratyzacja, dekarbonizacja”. Podkreślał on ekonomiczne znaczenie oszczędzania energii. Wskazywał także na możliwości alternatywnych źródeł ich pozyskania.

W drugiej części konferencji głównej odbyła się debata panelowa pod hasłem: „Cele zrównoważonego rozwoju”. Wstęp wygłosił Tomasz Waśniewski – Prezes Fundacji: „Rozwój tak – odkrywki nie”. Rozmowę poprowadził Andrzej Konarowski – Dyrektor Zarządzający Acciona Energy. Wśród dyskutantów znajdą się:  prof. dr hab. Andrzej Kędziora,  dr hab. Krzysztof Kujawa, Marian Poślednik - Prezes Zarządu LGD ,,Gościnna Wielkopolska”, Danuta Wolniewicz – Dyrektor Rejonu Dystrybucji Enea Operator  w Lesznie oraz Sebastian Czwojda - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Południowo-Zachodniej Wielkopolski ,,Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”. Prelegenci dyskutowali na temat znaczenia węgla w kontekście polityki energetycznej państwa oraz alternatywnych źródeł energii. Mówili także o znaczeniu przyrody dla klimatu, zalesianiu i zadrzewianiu możliwych do zagospodarowania terenów. Podkreślali negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne, stosunki wodne i   funkcjonowanie różnych gatunków zwierząt. Określali, jakie powinny być działania osób prywatnych ,ale także instytucji, by te skutki zminimalizować.

Równolegle w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Krobi miała miejsce konferencja młodzieżowa. Rozpoczęło ją wystąpienie animatorów klimatycznych. Ponadto uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu zaprezentowali pracownię energii odnawialnej, metodę badania jakości powietrza zaś uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Poza tym można było przyjrzeć się działalności „Małego Kopernika” w Krobi. Na koniec odbyła się debata oksfordzka z udziałem młodzieży pod hasłem „Zmian klimatycznych nie da się zatrzymać”.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”. Współorganizacji podjął się powiat gostyński, gmina Krobia oraz gmina Miejska Górka.  Partnerami wydarzenia byli: Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”, Stowarzyszenie: „Przedsiębiorczość dla ekologii”, Fundacja: „Rozwój tak – odkrywki nie” oraz Stowarzyszenie: „Zielona Kohorta”.

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak.