DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Trasa zachodnia - Stanisława Helsztyńskiego

Długość trasy: 18 km

Trasa: Gostyń - Gola - Kosowo - Klony - Stary Gostyń - Gostyń

Trasa ta przebiega przez miejscowości, z którymi związany był Stanisław Helsztyński, urodzony w Kosowie historyk literatury angielskiej i polskiej, prozaik, poeta i tłumacz.

W Gostyniu zbieramy się na parkingu przy supermarkecie Tesco i ruszamy w kierunku Goli. W XIX wieku właścicielami Goli byli Potworowscy. Ich siedzibą był pałac zbudowany w końcu XVIII w. w stylu klasycystycznym. Jest to budowla od frontu ozdobiona pilastrami w formie kolumn korynckich, zwieńczona niewysoką attyką z barokowym szczytem z herbem Potworowskich. W części pomieszczeń zachowały się sufity ze sztukateriami i stare posadzki. Część pomieszczeń przeznaczono na pokoje gościnne, gdyż Golę odwiedzają goście zagraniczni i polscy turyści z kół myśliwskich.

Z Goli udajemy się do Kosowa, wsi rodzinnej Stanisława Helsztyńskiego - wielkiego znawcy Wielkopolski. We wsi można podziwiać piękny kompleks parkowy oraz pałac - obecnie siedzibę filii Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.

Dalej trasa prowadzi leśnymi alejkami do osady Klony. W 1939 roku w pobliskiej żwirowni w zbiorowej egzekucji zginęli mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej.

Na leśnej polanie, na terenie Koła Łowieckiego „Drop” w Klonach odbywają się często imprezy integracyjne, ogniska i spotkania, można więc tam odpocząć na drewnianej ławeczce, posilić się.

Po krótkiej przerwie kierujemy się do Gostynia Starego. Na obrzeżach starogostyńskiego lasu znajduje się rezerwat roślin błotnych "Torfowisko Źródliskowe w Starym Gostyniu" o powierzchni 3,58 ha powołany w 1963r. w celu zachowania źródliskowego torfowiska niskiego z rzadkimi gatunkami roślin kalcyfilnych.

W rezerwacie występuje około 250 gatunków roślin naczyniowych i zarodnikowych z typowo wykształconym zespołem situ tępokwiatowego i jego ogniwami sukcesyjnymi. Do rzadkich i bardzo rzadkich roślin należą: marzyca ruda, sit tępokwiatowy, turzyca Davalla, turzyca dwupienna, lipiennik Loesela, pływacz drobny, pływacz pośredni, tłustosz pospolity, ponikło skąpokwiatowe.

W drodze powrotnej do Gostynia należy wstąpić do wsi, gdzie wart uwagi jest kościół parafialny pod wezwaniem Św. Marcina pochodzący z XIV w.

 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies