Poniedziałek, 05 czerwca 2023 roku

Dobra współpraca zaowocowała umową o partnerstwie

Powiat Gostyński i Powiat Nordhausen są oficjalnie partnerami! Umowę o współpracy podpisali w piątek 2 czerwca starostowie: Robert Marcinkowski oraz Matthias Jendricke. To potwierdzenie współpracy, która trwa od 2019 roku. Korzystała z niej głównie młodzież, mogąca brać udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. We wrześniu dokument zostanie podpisany również w Polsce.

Przypomnijmy, powiat gostyński i powiat Nordhausen rozpoczęły współpracę w 2019 roku. Od tego czasu z powodzeniem udało się zrealizować kilka międzynarodowych projektów edukacyjnych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 realizowali projekty muzyczne, dwukrotnie też uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu odbywali praktyki zawodowe w Nodrhausen. W tym czasie doszło również do kilku spotkań pomiędzy samorządowcami i urzędnikami.

Pod koniec 2022 roku rady powiatów obu samorządów podjęły uchwały w sprawie nawiązania formalnej współpracy. Pomiędzy 1 a 3 czerwca w powiecie Nordhausen przebywała oficjalna delegacja z powiatu gostyńskiego. W jej skład weszli: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego: Maciej Biskup, Radni: Izabela Dereszewicz i Antoni Kuś, Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu Piotr Gorynia, pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu: Joanna Jakubiak i Aldona Majchrzak oraz koordynator współpracy Jerzy Ptak.

W programie wizyty znalazło się zwiedzanie kliniki w Nordhausen, spółki komunalnej, katedry katolickiej oraz komendy policji. Punktem kulminacyjnym było podpisanie porozumienia o współpracy przez Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz Starostę Powiatu Nordhausen Matthias Jendricke. W uroczystości uczestniczyli, oprócz polskiej delegacji, radni powiatu Nordhausen oraz dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, którzy właśnie odbywają praktyki zawodowe w Niemczech.

Obaj starostowie podkreślali intensywny charakter współpracy. Mimo, że stosunki polsko-niemieckie nie zawsze są łatwe, Starosta Gostyński dodał, że partnerstwo pomiędzy powiatami jest silne i wychodzi poza ramy instytucjonalnej współpracy. Dzięki wspólnym działaniom do Niemiec wyjechało ponad 100 uczniów z powiatu gostyńskiego. Robert Marcinkowski zauważył, że to możliwość nauki, rozwoju, poszukiwania nowych umiejętności i nawiązania nowych przyjaźni. Nadzieję na dalszą równie owocną współpracę wyrażał także Matthias Jendricke.

Starosta Gostyński wręczył Staroście Powiatu Nordhausen prezent – obraz autorstwa Rafała Sroki, przedstawiający budynki obu urzędów. Ponadto podczas uroczystej kolacji najlepsze produkty producentów z powiatu gostyńskiego zaprezentował Hubert Turbański – wytwórca serów i kucharz.

Spotkanie było także okazją do rozmów na temat dalszej współpracy. Już w lipcu do powiatu gostyńskiego przyjadą na praktyki urzędnicy. We wrześniu natomiast nastąpi podpisanie umowy o partnerstwie w Gostyniu.