Piątek, 17 maja 2024 roku

Lotnicze zabiegi 20 maja - 5 czerwca 2024 roku

Nadleśnictwo Piaski informuje, że nastąpiła zmiana pól zabiegowych planowanych działań ratowniczych ograniczania liczebności szkodników pierwotnych drzewostanów dębowych. Aktualnie lotniczy zabieg wielkoobszarowy planowany jest w terminie od 20 maja 2024 roku do 5 czerwca 2024 roku (w zależności od warunków pogodowych), na obszarach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Piaski położonych na terenie Starostwa Powiatowego w Gostyniu gmina Borek Wielkopolski oraz Starostwa Powiatowego w Krotoszynie gmina Koźmin Wielkopolski.
Zabieg lotniczy wykonywany będzie przy użyciu preparatu biologicznego FORAY 76B w dawce 3 l/ha (zezwolenie MRiRW nr R – 39/2014 r. z dnia 28.03.2014r., ostatnio zmienione decyzją MRiRW nr R – 233/2022d z dnia 28.03.2022 r), w celu zwalczania gąsienic kuprówki rudnicy.
Zgodnie z kartą charakterystyki preparatu (w załączeniu) środek FORAY 76B jest mikrobiologicznym środkiem owadobójczym zwolnionym z karencji. Okres
od zastosowania środków do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
Tereny objęte zabiegiem lotniczym zostaną w lesie oznakowane poprzez umieszczenie przy drogach wjazdowych tablic ostrzegawczych oraz zostanie
wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.
Zabiegi ratownicze zostaną przeprowadzone na terenie Leśnictwa Międzyborze – pole zabiegowe nr 1 na powierzchni 30,48 ha, pole zabiegowe nr 2 na powierzchni 83,75 ha i pole zabiegowe nr 3 na powierzchni 171,34 ha zgodnie z załączonymi mapami.

Mapa terenu: MAPY

Karta charakterystyki preparatu

Opis kurpówki Owad ten największe uszkodzenia powoduje w młodych drzewostanach, w sadach owocowych oraz zadrzewieniach przydrożnych. Masowy pojaw może być gwałtowny i rozległy i zwykle trwa 3-4 lata. Gąsienice kuprówki rudnicy są bardzo groźne dla człowieka, gdyż włoski są uczulające, które powodują obrzęki i podrażnienia skóry. Dlatego też często zwalczane są w parkach miejskich, gdzie pod zasiedlonymi drzewami przebywają
ludzie.Nadleśnictwo Piaski apeluje o zastosowanie się do okresowego zakazu wstępu do lasu na terenach objętych zabiegami lotniczymi.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, art. 26 ust. 3 pkt 3 (tekst jednolity: Dz.U.2024 r. poz. 530)