Piątek, 27 stycznia 2023 roku

Program wyrównywania różnic między regionami III - powiat gostyński realizatorem w 2023 roku

Powiat gostyński zamierza ogłosić nabór wniosków w ramach „Programu wyrównywania szans między regionami III” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Powiat gostyński przystąpił do realizacji „Programu wyrównywania szans między regionami III” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jako realizator programu, co umożliwi składanie wniosków do PFRON podmiotom z terenu powiatu gostyńskiego w obszarach B, C i D. Wystąpienia samorządów powiatowych (zbiorcze zestawienie wniosków podmiotów z terenu powiatu gostyńskiego) w obrębie obszarów B,C i D przyjmowane będą w siedzibie PFRON w Poznaniu w terminie do 1 marca 2023 roku.

Realizatorem programu jest samorząd powiatowy, który przyjmuje od PFRON zaproszenie do uczestnictwa w programie. Projektodawcami w ramach wystąpienia mogą być podmioty z terenu powiatu (niebędące samorządem powiatowym lub jego jednostką organizacyjną), które zobowiązane są złożyć wniosek do właściwego samorządu powiatowego, zgodnie z „Zasadami dotyczącymi wyboru, dofinansowania i rozliczenia projektów dotyczących obszarów B,C,D,F i G programu”, w terminie ustalonym przez samorząd, gwarantującym ujęcie tego projektu w wystąpieniu samorządu powiatowego do PFRON. Do samorządu powiatowego jako realizatora podmioty mogą składać wnioski w ramach obszarów programu: B, C i D.  Realizator programu (samorząd powiatowy) jest przy tym zobowiązany zweryfikować projekty pod względem formalnoprawnym i merytorycznym. Samorząd powiatowy dokonuje wyboru projektów do dofinansowania ze środków PFRON, kierując się m.in. znaczeniem ich realizacji w regionie dla osób niepełnosprawnych. Następnie jednostka samorządu powiatowego, będąca realizatorem programu składa wniosek bezpośrednio do właściwego oddziału PFRON.

Środki finansowe na realizację projektów przyjętych do dofinansowania przekazywane będą realizatorom programu (powiat gostyński) w formie zaliczki. Refundacja będzie przekazywana projektodawcom dopiero po przedstawieniu faktur lub dokumentów

równoważnych, a także, w przypadku projektów budowlanych, protokołów odbiorów robót i kosztorysu ofertowego.

Obszary programu będą realizowane przez samorząd powiatowy – realizatora programu  w 2023 r. w ramach następujących obszarów.:

1. obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
  2. obszar C –tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;
  3. obszar D – likwidacja barier transportowych.

Warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu w 2023 r.:

1. obszar B – do 165 000 zł na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
  2. obszar C – do 70 000 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku;
  3. obszar D – na likwidację barier transportowych do:
    1. 135 000 zł dla samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
    2. 110 000 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami
      9-cio miejscowymi,
    3. 330 000 zł dla autobusów;

Wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla projektów z terenu powiatu gostyńskiego nie może przekroczyć:

1. 35% kosztów jego realizacji w obszarze B,
  2. 70% kosztów jego realizacji w obszarze C,
  3. 60% kosztów jego realizacji w obszarze D (+ 10 p.p. dla WTZ).

Ponadto powiat gostyński może jako beneficjent występować do programu z wnioskiem o realizację projektów dla urzędu lub jednostek organizacyjnych.

Wnioski wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami i załącznikami oraz na płycie CD należy składać w Starostwie Powiatowym w Gostyniu, ul. Wrocławska 256, 63 – 800 Gostyń, Biuro Obsługi Interesanta, pokój nr. 20 w godzinach pracy urzędu.

Termin wpływu wniosków wyznacza się na dzień 15 lutego 2023 r.  do godz. 15:00.

Wnioski, które wpłyną po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.

Ocenę formalną i merytoryczną złożonych projektów przeprowadzi komisja powołana zarządzeniem Starosty Gostyńskiego. Informacja: Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu, tel.: 65 575 25 49.

Dokumenty programowe wraz z niezbędnymi formularzami znajdują się na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: