Wtorek, 19 kwietnia 2022 roku

Rondo na miarę XXI wieku. W Poniecu powstanie nowe rozwiązanie komunikacyjne

W piątek 15 kwietnia podpisana została umowa na budowę ronda w Poniecu. Wykonawcą zadania jest firma STRABAG Sp. z o.o. Środki na ten cel w łącznej wysokości ponad 4,9 mln złotych pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także budżetu powiatu i gminy Poniec. Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, prace mogą ruszyć w połowie maja. Zakończą się do 31 listopada 2022 r.

- Powiat gostyński w tej kadencji stawia na rozwiązanie najważniejszych problemów drogowych. Jednym ze strategicznych odcinków jest południowa oś komunikacyjna powiatu, która łączy gminy Pępowo, Krobia i Poniec, a następnie prowadzi do drogi S5. Konsekwentnie realizujemy to zadanie w etapach – mówił  Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. – Rondo w Poniecu było dla nas priorytetem, dlatego mimo wyższych cen niż zakładano w kosztorysie, wspólnie z gminą Poniec, która współfinansuje to zadanie uznaliśmy, że musi zostać zrealizowane – dodawał.

- To rondo na miarę XXI wieku – zapewniał burmistrz Ponieca Jacek Widyński. – Na skrzyżowaniu ma miejsce wzmożony ruch, codziennie przejeżdża przez nie kilka tysięcy pojazdów. Dzięki budowie ronda zwiększy się poziom bezpieczeństwa kierowców, pieszych oraz rowerzystów – wskazywał.

W ramach zadania przewiduje się przebudowę skrzyżowania dróg powiatowych nr 4803P i 4906P w miejscowości Poniec wraz z dojazdami - skrzyżowanie typu rondo.

Prace obejmą: rozebranie obiektu dawnej kuźni oraz figury, odwodnienie korpusu drogowego, roboty nawierzchniowe (nawierzchnia z kostki kamiennej, nawierzchnia z mieszanki mineralno-asfaltowej), oznakowanie poziome, wykonanie chodników i drogi pieszo-rowerowej. Pojawi się oświetlenie uliczne. Pobudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa, przebudowana linia kablowa światłowodowa oraz przebudowany gazociąg niskiego ciśnienia.

Karol Gawroński, pełnomocnik firmy STRABAG Sp. z o.o. zaznaczył, że na ten moment zawarte zostały już wszystkie umowy z podwykonawcami, a także zakupione materiały. Prace ruszą po zatwierdzeniu tymczasowego projektu organizacji ruchu. Według wstępnych ustaleń może to być połowa maja. Na ten moment wykonawca nie planuje także przesunięć terminów realizacji całej inwestycji. W czasie robót mogą nastąpić czasowe utrudnienia w ruchu.

Przypomnijmy, powiat gostyński otrzymał dofinansowanie na realizację tego zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wartość dofinansowania to 1 697 423,99 zł. Resztę dołoży gmina Poniec oraz powiat gostyński.

Powiat gostyński przeprowadził postępowanie przetargowe. W jego wyniku wykonawcą zadania będzie firma STRABAG Sp. z o. o. Wartość prac wyniesie 4 956 979,23 zł. Inwestycja zakończona zostanie do 31 listopada 2022 r.

To czwarte rondo finansowane lub współfinansowane przez powiat gostyński. Wcześniej było to rondo Biznesu w Gostyniu oraz obiekty w Pogorzeli i Piaskach. Projektowane skrzyżowanie w Poniecu będzie jednak największe.