Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 08 grudnia 2023 roku

Bądźmy wdzięczni. Plebiscyt Wolontariusza Roku 2023 rozstrzygnięty.


To było wyjątkowe wydarzenie. Na jednej sali znalazło się blisko 100 osób, dla których ważne jest czynienie dobra i uważność na drugiego człowieka. Wśród nich nominujący i nominowani do tytułu Wolontariusza Roku 2023 w pięciu kategoriach. W tym roku w sumie zgłoszono 24 kandydatur. – Po raz kolejny spotykamy się z ludźmi,  którym dobro się nie nudzi. Wydawać by się mogło, że przez tyle edycji konkursu zabraknie nam osób czyniących dobro. Tymczasem dzieje się wręcz odwrotnie – podkreślał Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.

W tym roku zgłoszono 24 kandydatury w pięciu kategoriach. Kapituła Konkursowa, składająca się z byłych wolontariuszy roku, urzędników, a także społeczników pod przewodnictwem Marka Smektały, Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych rozpatrzyła wszystkie wnioski i postanowiła przyznać laureatom tytułu Edmundów naszych czasów.

W kategorii wolontariat grupowy statuetkę otrzymali Gostyńscy Fanatycy Kolejorza. Wśród nominowanych w kategorii wolontariat młodzieżowy, statuetkę otrzymało Duszpasterstwo Młodzieży "Źródło".

Wyróżnioną firmą, kierującą się zasadą biznesu społecznie odpowiedzialnego została MACII Stacja Demontażu Pojazdów Śmiłowo. Za wydarzenie roku uznano inicjatywę EKO-MONDI Zmieniaj świat. Statuetkę w kategorii wolontariat indywidualny otrzymał Roman Pawełka.

- Gala Edmundów to gala ,,Oskarów dobroci”. W Powiecie Gostyńskim jest wielu takich ludzi. Choć te statuetki trafią do wybranych, każdy obecny na tej sali jest zwycięzcą. Bo jest tym, który daje lub otrzymuje dziś wdzięczność – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Pojęciu ,,wdzięczności” poświęcony został też panel dyskusyjny. Wzięły w nim udział: Lidia Wolna (mama Zuzi, dla której w powiecie gostyńskim zebrano 9,5 mln złotych na najdroższy lek świata), Marta Ciupińska (mama Kacpra, który urodził się z wrodzonym niedorozwojem kości piszczelowej i dziś wspólnie ze swoimi rodzicami walczy o w pełni sprawną nogę),  Izabela Markowiak – (mama Hanki - dziewczynki chorującej na Zespół Angelmana) oraz Kacper Hacaś  (nastolatek marzący o własnej elektrycznej gitarze, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce). Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania, czy łatwo jest poprosić o pomoc,  przyznać się, że samemu nie da się rady, ile radości daje realna pomoc, ale też obecność drugiego człowieka i czy ważniejsza jest przekazana na dany cel złotówka, czy poczucie, że nie jest się samemu. W trakcie rozmowy nie obyło się bez łez i wzruszeń.

Galę Wolontariusza Roku 2023 uświetniła także swoim występem Schola Filippo Vivo, działająca przy Bazylice Świętogórskiej. 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies