Piątek, 19 kwietnia 2024 roku

Lotnicze zabiegi ratownicze. 25 kwietnia 2024 - 25 czerwca 2024 r.

Nadleśnictwo Piaski informuje, że w dniach od 25 kwietnia 2024 roku do 25 czerwca 2024 roku (w zależności od warunków pogodowych), na obszarach leśnych
będących w zarządzie Nadleśnictwa Piaski położonych na terenie Starostwa Powiatowego w Gostyniu, gminy: Borek Wielkopolski i Pogorzela, planuje się lotniczy zabieg wielkoobszarowy ograniczania liczebności szkodników pierwotnych drzewostanów dębowych.
Zabieg lotniczy wykonywany będzie przy użyciu preparatu biologicznego FORAY 76B w dawce 3 l/ha (zezwolenie MRiRW nr R – 39/2014 r. z dnia 28.03.2014r., ostatnio zmienione decyzją MRiRW nr R – 233/2022d z dnia 28.03.2022 r), w celu zwalczania gąsienic kuprówki rudnicy.
Zgodnie z kartą charakterystyki preparatu (w załączeniu) środek FORAY 76B jest mikrobiologicznym środkiem owadobójczym zwolnionym z karencji. Okres
od zastosowania środków do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
Tereny objęte zabiegiem lotniczym zostaną w lesie oznakowane poprzez umieszczenie przy drogach wjazdowych tablic ostrzegawczych oraz zostanie
wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.
Zabiegi ratownicze zostaną przeprowadzone na terenie Leśnictwa Międzyborze – pole zabiegowe nr 1 na powierzchni 25 ha, pole zabiegowe nr 2 na powierzchni 744 ha i pole zabiegowe nr 3 na powierzchni 31 ha zgodnie z załączonymi mapami.
W załączeniu przekazujemy również Państwu biologię kuprówki rudnicy. Owad ten największe uszkodzenia powoduje w młodych drzewostanach, w sadach owocowych oraz zadrzewieniach przydrożnych. Masowy pojaw może być gwałtowny i rozległy i zwykle trwa 3-4 lata. Gąsienice kuprówki rudnicy są bardzo groźne dla człowieka, gdyż włoski są uczulające, które powodują obrzęki i podrażnienia skóry. Dlatego też częstozwalczane są w parkach miejskich, gdzie pod zasiedlonymi drzewami przebywają ludzie.
Nadleśnictwo Piaski apeluje o zastosowanie się do okresowego zakazu wstępu do lasu na terenach objętych zabiegami lotniczymi.

/Mapa pól zabiegowych

Zal. 2 Karta_charakterystyki_srodka_Foray