Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 03 kwietnia 2024 roku

Mniej energii, niższe rachunki – zmiany przynoszą pozytywne efekty


Spadek zapotrzebowania na energię o jedną trzecią i oszczędności na poziomie prawie 40 tysięcy na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy to wymierne wskaźniki działań podjętych przez powiat gostyński w ramach kompleksowego projektu dotyczącego obiektów użyteczności publicznej.

Przypomnijmy, powiat gostyński pozyskał środki z programu Polski Ład m.in. na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Urządzenia pojawiły się na budynkach przy ul. Poznańskiej 200, gdzie swoją siedzibę mają m.in. Powiatowy Urząd Pracy i wydziały starostwa, Wrocławskiej 8 (Centrum Usług Społecznych i ZOL) oraz na obiekcie gostyńskiego liceum.

Wartość prac instalacyjnych wyniosła 192700 zł, z czego aż 95 procent pokryło dofinansowanie z funduszu rządowego. Z budżetu powiatu przekazano niespełna 10 tysięcy zł. Dodatkowo w hali sportowej gostyńskiego ZSO zainstalowano nowe, energooszczędne oświetlenie LED.

Dziś widoczne są konkretne efekty tych działań. Analiza danych od sierpnia 2023 r. do lutego 2024 r. wskazuje na bardzo duże oszczędności, zarówno w zapotrzebowaniu na energię, jak również w rachunkach.

Łącznie zużycie w tych trzech budynkach spadło o 33%  z poziomu 120 tys. kWh na 80 tys., co przełożyło się na oszczędności, których wartość sięgnęła prawie 40 tysięcy złotych.

Warto dodać, że samorząd powiatowy jest jednym z założycieli Klastra Energii Powiatu Gostyńskiego. 28.03.2024 r. działający w ramach porozumienia samorządowego klaster złożył wniosek o wsparcie inwestycyjne dla instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) realizowanych przez społeczności energetyczne, w ramach działania B2.2.2 Krajowego Planu Odbudowy. Powiat Gostyński wnioskuje w nim o montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w czterech budynkach użyteczności publicznej: Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu na ul. Poznańskiej i ul. Tuwima, Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu oraz Domie Pomocy Społecznej w Chumiętkach.  Wartość części projektu dla Powiatu Gostyńskiego to 2 661 720 zł.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies