Poniedziałek, 11 marca 2024 roku

Od czterech lat wyruszają codziennie wieczorem

Wiele osób w powiecie gostyńskim ciągle potrzebuje wsparcia. Dla części z nich, zwłaszcza tych, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji, każda, nawet najmniejsza pomoc materialna jest ważna.

By odpowiedzieć na ten ważny społecznie problem, grupa: przedsiębiorca - handlowiec, organizacja pozarządowa i instytucja samorządowa, podjęła współpracę kilka lat temu. W jej efekcie żywność (pieczywo, warzywa, owoce i inne produkty spożywcze) codziennie trafia do potrzebujących z gmin Gostyń, Piaski i Pogorzela.

Od czterech lat codziennie wieczorem (od poniedziałku do soboty, a także w niedziele handlowe) wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu wyruszają, by pomagać. Odbierają nadwyżki żywności z danego dnia z gostyńskiego marketu SUPECO i przekazują podopiecznym stowarzyszenia. Żywność trafia też do matek i dzieci oraz do rodzin, które wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Od dwóch lat część nadwyżek żywności trafia też do uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie na terenie powiatu gostyńskiego.

Wolontariusze informują: - "Ta pomoc jest ciągle potrzebna. Są żyjące na granicy biedy rodziny czy osoby samotne, w tym samotne matki z dziećmi, mało samodzielne osoby w podeszłym wieku, czy osoby z ograniczoną sprawnością. Byłoby im ciężko bez takiego wsparcia. Potwierdzają to słowa korzystających ze wsparcia: - „Dzięki Wam nie jesteśmy głodni!” i „Gdyby nie Wasza pomoc, to moje dzieci nie jadłyby bułek czy drożdżówek, bo nas stać tylko na chleb,” czy: „Jeżeli są gdzieś anioły, to pewnie wyglądają tak jak wy.”

Wolontariusze dodają: - "Takie słowa to najlepsza nagroda!".

Wolontariusze poświęcają codziennie swój czas, swoje auta i paliwo. Wartość przekazanej w ramach tej pomocy żywności to już ok. 180 000 zł. Wolontariusze pracowali ponad 1300 godzin i przejechali ponad 13000 km. Pomocą objętych jest ponad 150 osób.

Dyrektor PCPR w Gostyniu składa kierownictwu marketu oraz jego personelowi, a także wolontariuszkom i wolontariuszom, koordynującym akcję, odbierającym, rozdzielającym i rozwożącym żywność, serdeczne podziękowania za tę bezinteresowną postawę i za empatię wobec potrzebujących.

Opracowanie: PCPR Gostyń, Stowarzyszenie Dziecko