Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 21 marca 2024 roku

Rozdano tablice rejestracyjne i ponad 66 tysięcy zł!


Rozdano tablice rejestracyjne i ponad 66 tysięcy zł!

Rozstrzygnięto Konkurs grantowy PGS, którego znakiem rozpoznawczym są tablice  rejestracyjne. To ważne wydarzenie dla organizacji pozarządowych, działających na terenie powiatu gostyńskiego, miało miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Rozstrzygnięto konkurs grantowy Program Grantów Społecznych „PGS 2024”.

W spotkaniu podsumowującym konkurs uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, działających społecznie w Powiecie Gostyńskim, członkowie komisji konkursowej, społecznicy i samorządowcy.  Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele fundatorów grantów: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Damian Walczak oraz Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego Marek Banaszak.

Dla przedstawicieli organizacji pozarządowych najważniejszym momentem było oczekiwane w napięciu i budzące duże emocje ogłoszenie wyników kolejnej 9. edycji konkursu Program Grantów Społecznych „PGS 2024”.

Starosta Gostyński Robert Marcinkowski przypomniał: - Kiedy dzisiaj, przed spotkaniem miałem okazję przeczytać wszystkie ciekawe, inspirujące projekty, to przypomniałem sobie z czego to się wzięło. A wzięło się dosłownie i w przenośni z szuflady. Dlaczego mówię o szufladzie? Dlatego, że często mieszkańcy, którzy przychodzą do mnie i myślą, że mamy szufladę, którą otwieramy i wyciągamy z niej pieniądze. Dzisiaj chcę powiedzieć publicznie, że takiej szuflady nie mamy - Starosta dodał, że – z czasem udało się taką szufladę zbudować z pomocą stowarzyszenia "DZIECKO" i przy wsparciu Powiatowego Banku Spółdzielczego, który chętnie wspiera inicjatywę.

-Tak. Uczestniczymy w tym programie od samego początku. - mówił prezes Marek Banaszak z Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu. – Cieszymy się, że szufladkę możemy uzupełniać tak jak co roku o wartość prawie jednej trzeciej potrzebnej kwoty.

A Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Damian Walczak przekonywał, że projekt powinien trwać. – Niedawno usłyszałem od jednej z osób, że formuła grantów PGS powinna zostać zmieniona, że się wyczerpuje. Proszę państwa, ten nabór pokazuje, że to nie jest prawda. Liczba wniosków w stosunku do środków, które posiadamy, jest naprawdę bardzo satysfakcjonująca i pokazuje, że ten program trzeba rozwijać, trzeba go wspierać.

Program Grantów Społecznych PGS 2024 finansuje Powiat Gostyński i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu.  Operator programu – Stowarzyszenie „DZIECKO” - został wyłoniony w drodze konkursu i też ma swój wymierny wkład w realizację wsparcia dla społecznych i obywatelskich pomysłów. Prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” przypomniał: - To już dziewiąta edycja tego powiatowego programu dofinansowującego nieformalne grupy, reprezentujące lokalne społeczności i ich działania. Dziękuję Wszystkim, którzy wspierają lokalną aktywność.

W tegorocznej edycji na działania grup nieformalnych, kół gospodyń wiejskich oraz grup młodzieżowych przeznaczona została kwota 66 350 zł. Na konkurs PGS 2024 wpłynęło 35 projektów, z czego ostatecznie 14 otrzymało dofinansowanie. Dotacje otrzymały organizacje z terenu wszystkich gmin w powiecie gostyńskim.

W efekcie zostaną zrealizowane m.in. działania integrujące i rozwijające mieszkańców, społeczności szkolne czy młodzież. Powstaną nowe miejsca rekreacji, odbędą się biesiady czy wspólne ogniska. Kultywowane będą tradycje patriotyczne, ale też lokalne tradycje muzyczne, kulinarne czy sportowe. Działania projektowe sięgną po prasłowiańską przeszłość z VII w., ale też i zadbają o naszą bezpieczną przyszłość.

Kolejnym krokiem w ramach programu PGS 2024 będzie szkolenie dla lokalnych liderów społecznych i realizatorów działań. Będzie ono poświęcone zasadom prowadzenia projektów, formalnościom temu towarzyszącym oraz zasadom dokumentowania działań i rozliczania wydatków. Poprowadzi je koordynatorka Programu PGS 2024 Ewa Misiaczyk ze Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Wyniki konkursu grantowego „Program Grantów Społecznych PGS 2024”

 

1. Koło Gospodyń Wiejskich KRAJEWICZANKI 

w imieniu grupy:Grupa Odnowy Wsi Sołectwa Krajewice

Nazwa Projektu: KRAJEWICE: DZIAŁAMY ZDROWO - KULINARNIE I SPORTOWO!

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-19 do 2024-09-17

Projekt obejmuje trzy spotkania otwarte, ukierunkowane na umocnienie więzi sąsiedzkich:

1) prozdrowotne, otwarte warsztaty zielarskie - zaznajamiające z tajnikami ziół z naszych ogrodów, pól i zachęcające do wykorzystywania ziół w życiu codziennym (m.in.  warsztaty wyrabiania zdrowego syropu; szkółka leczenia ziołami

2) rodzinny rajd rowerowy zakończony ogniskiem, biesiadowaniem i wręczeniem medali za ukończenie rajdu (termin wydarzenia uzależniony jest od warunków pogodowych - ognisko w parku lub na terenie przy świetlicy wiejskiej).

3) wydarzenie lokalne "Dzień Pyry" - kulinarne zakończenie lata oraz projektu - z wykładem dietetyka i warsztatami kulinarnymi na bazie "pyry" z ogrodów lokalnych i konkursem kulinarnej gwary

 

2. Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic

w imieniu grupy: Domachowskie Koło Regionalne

Nazwa Projektu: BUDUJEMY DUDY!

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-20 do 2024-09-2

Biskupizna to mikroregion wyróżniający się manierą i stylem gry na dudach oraz cechami budowy tego instrumentu. Biskupiańscy dudziarze grają na starych dudach - odziedziczonych bądź odkupionych od starszych muzyków. Obecnie nikt nie buduje nowych dud w prawdziwie biskupiańskim stylu. Dla zachowania tradycji regionalnych oraz rozwoju dudziarstwa w mikroregionie konieczne jest stworzenie warsztatu budowniczego dud przy Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie. Warsztat ten będzie służyć jako miejsce nauki budowy instrumentów, samej budowie, ale także jako atrakcja turystyczna, gdzie zaprezentowany zostanie proces budowy tego niezwykłego instrumentu. W ramach projektu odbędą się też warsztaty nauki budowy instrumentu pod okiem mistrzów i prezentacja gotowych dud podczas dudziarskiego ogniska w przeddzień Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.

 

3. Ochotnicza Straż Pożarna w Krobi

w imieniu grupy: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Nazwa Projektu: KRĘCI NAS POMAGANIE

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-19 do 2024-09-18

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, działająca przy OSP Krobia zrealizuje projekt edukacyjno-profilaktyczny. Powstaną filmy pokazujące sposoby zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach, np. jak zachować się, gdy na ulicy jedzie straż lub karetka, jak zachować się na przejeździe kolejowym, czym ugasić palący się olej na patelni... Filmy będą wyświetlane przez młodych strażaków wraz z pogadankami w szkołach podstawowych i przedszkolach. Zorganizowane zostanie także spotkanie otwarte dla mieszkańców, gdzie oprócz filmików opiekunowie przeprowadzą szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Planowane jest również umieszczanie filmików w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców.

 

4. Fundacja Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego

w imieniu grupy: Przyjaciele bł. Edmunda Bojanowskiego - rodzice Ochronki, Sołtys Podrzecza.

Nazwa Projektu: FESTYN Z BŁ. EDMUNDEM BOJANOWSKIM

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-19 do 2024-07-31

Projekt obejmuje festyn z bł. Edmundem. Festyn ten zjednoczy mieszkańców Podrzecza wokół pielęgnowania pamięci o Bojanowskim. W trakcie festynu przewidziane są: obchody dnia Mamy i Taty, wzmacniające rodziny; zajęcia w "Krainie Bajek"; dmuchańce dla dzieci; występy dzieci z okolicznych przedszkoli, zespoły lokalne, występ Sióstr Służebniczek oraz stoiska edukacyjne Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Piaski, firmy Mondi. Będzie również strefa gastronomiczna, który będzie okazją do integracji międzypokoleniowej. W całym tym wydarzeniu będzie uczestniczyła osoba bł. E Bojanowskiego, który będzie czytał fragmenty swojego dziennika.

 

5.Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kreatywni”

w imieniu grupy: Sołtys i Rada Sołecka Piasków

Nazwa Projektu: LEŚNA TRIADA 2024

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy:  2024-04-01 do 2024-09-3

Leśna Triada 2024 to cykl trzech wydarzeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym i edukacyjnym, gdzie będzie można biegać, spacerować oraz chodzić z kijkami do Nordic Walking i składa się z:

1. Leśnego Biegu Przełajowego, tj. wycieczki biegowej zorganizowanej w kwietniu na trasie ok. 15 km (Szwajcaria Godurowska z okazałym dębem Kasper), zakończonej wspólną integracją przy ognisku oraz zwiedzaniem Izby leśnej na terenie Nadleśnictwa Piaski.

2. Leśnego Spaceru Po Szwajcarii Godurowskiej z przewodnikiem, tj. wycieczki pieszej zorganizowanej w czerwcu  na trasie ok. 12 km, w trakcie której przedstawiciel Nadleśnictwa Piaski zgłębi wiedzę uczestników o leśnej faunie i florze oraz wykonywanej pracy przez leśników. W połowie trasy odbędzie się poczęstunek przy ognisku na terenie strzelnicy w Godurowie.

3. Leśnego Marszu Po Zdrowie z Nordic Walking, tj. szkolenia z prawidłowej techniki chodzenia z kijkami przeprowadzonego przez wykwalifikowanych instruktorów Nordic Walking i marszu na dwóch wybranych przez uczestników trasach 3,5 km lub 10 km zorganizowanych we wrześniu br. Marsz zostanie zakończony wspólnym posiłkiem oraz losowaniem nagród. Dodatkowo zostanie przeprowadzone szkolenie z udzielenia pierwszej pomocy przez przedstawicieli OSP Piaski.

 

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Gostyniu

w imieniu grupy: AKTYWNE STAROGOSTYNIANKI

Nazwa Projektu: Maszeruj z nami starogostyńskimi ścieżkami

Kwota Umowy: 4 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-19 do 2024-08-31       

Stary Gostyń to malowniczo położona wieś, otoczona lasami i torfowiskami. Idealne miejsce na piesze wędrówki. Projekt inicjuje powstanie stałej grupy (bez ograniczeń wiekowych), która będzie spotykać się regularnie na marszu nordic walking. Projekt zakłada 4 marsze nordic walking. Marsz po starogostyńskim lesie za każdym razem będzie miał też dodatkowy walor. Będzie to rozmowa z pracownikiem Nadleśnictwa Piaski o Rezerwacie "Torfowisko źródliskowe", przypomnienie historii Kościoła w Starym Gostyniu, zwiedzanie Krainy Orła Białego oraz warsztaty kulinarne na zakończenie cyklu marszów. Każdy uczestnik będzie miał pakiecik startowy. Dodatkowo, aby zmotywować do uczestnictwa we wszystkich marszach, na pierwszym z nich zostaną rozdane broszury, opisujące projekt, z miejscem na pieczątkę. Osoby, które zdobędą komplet pieczątek wezmą udział w losowaniu 10 nagród. Nasze wędrówki będą okazją do stworzenia stałych tras nordic walking - również po ostatnim marszu zostanie rozdana broszura, z opisem projektu oraz mapą z wytyczonymi szlakami nordic walking.

 

7. Uczniowski Klub Sportowy KANIASIATKA

w imieniu grupy: Aktywna Drużyna

Nazwa Projektu: SIATKA ŁĄCZY POKOLENIA

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-04-01 do 2024-09-30

Popularyzacja sportu i aktywnej formy spędzania czasu wśród młodzieży to ważny element wychowania młodego człowieka. Młodzież nieustannie poszukuje też wzorców do naśladowania. Projekt zakłada przeprowadzenie czterech spotkań połączonych z treningami otwartymi ze znanymi siatkarzami i trenerami. Projekt zakłada także promocję regionalnych ciekawych osób, a co za tym idzie wzrost poczucia tożsamości i lokalnego patriotyzmu wśród uczestników. Chcemy pokazać, że Gostyń daje możliwości rozwoju, a mieszkanie w mniejszym mieście w żaden sposób nie ogranicza. Dodatkowo spotkania połączone będą z treningami siatkarskimi, przygotowanymi w formie działań rekreacyjnych, promujących siatkówkę jako formę aktywnego spędzania czasu. Seria spotkań zakończona zostanie otwartym turniejem dla dzikich drużyn, rekrutowanych spośród dzieci, młodzieży, rodziców i rodzin. 

 

8. Stowarzyszenie Borecki Lider Aktywności Społeczno - Kulturalnej "BLASK"

w imieniu grupy: Sympatyczni Zawodowcy

Nazwa Projektu: GDY PAMIĘTASZ STARE DZIEJE, BOHATERSKI WSKRZESZASZ CZAS

Kwota Umowy: 3 360 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-20 do 2024-09-20

Uczniowie „branżówki” (szkoła branżowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borku Wlkp.) proponują  "wehikuł czasu", którym zabiorą społeczność szkolną nawet kilka wieków wstecz – do czasów wielu Patronów szkół w Borku Wlkp. (Powstańców Wielkopolskich i bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Władysława Jagiełły). W ramach projektu odbędą się:

1) gra terenowa z nagrodami w formie questu dla uczniów starszych klas (IV-VIII) poświęconego Powstańcom Wielkopolskim;

2) konkurs plastyczny dla uczniów młodszych klas (I-III) oraz przedszkolaków – tematyka konkursu będzie związana z Powstańcami Wielkopolskimi, królem Władysławem Jagiełłą oraz bł. E. Bojanowskim; zadanie konkursowe polegać będzie na przygotowaniu ilustracji do opowieści o wybranym patronie;

3) turniej wiedzy o patronach dla uczniów klas (IV-VIII) i Branżowej Szkoły I stopnia.

 

9.  Ochotnicza Straż Pożarna w Domachowie

w imieniu grupy: Rada Sołecka wsi Domachowo

Nazwa Projektu: REWITALIZACJA STAWU WIEJSKIEGO W DOMACHOWIE

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-04-01 do 2024-09-20

W Domachowie  - sercu mikroregionu Biskupizny zostanie przeprowadzona rewitalizacja stawu wiejskiego, położonego przy remizie OSP, przy którym odbywa się coroczny Festiwal Tradycji i Folkloru. Dodatkowo projekt wspiera rozwój hobby wędkarskiego. Zostaną wykonane prace nie tylko poprawiające estetykę, ale również bezpieczeństwo i dostępność dla zainteresowanych wędkowaniem. Działania:

1. Uporządkowanie terenu wokół stawu, przycięcie zarośli, wyrównanie terenu i usypanie łagodnego podejścia do brzegu, a następnie instalacja małej architektury drewnianej w postaci ławek i koszy na śmieci.

2. Organizacja wydarzenia - festynu dla mieszkańców sołectwa, w ramach którego na odnowionym terenie przeprowadzone zostaną zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży, a ponadto udostępnione zostaną atrakcje w postaci dmuchanych zamków oraz animatora dla dzieci. Impreza ta pozwoli wypromować nowe miejsce oraz przysłuży się integracji mieszkańców.

 

10. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej  w Pępowie

w imieniu grupy: 5 w Piątki

Nazwa Projektu: 5 W PIĄTKI

Kwota Umowy: 4 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-19 do 2024-09-15

Zadanie "5 W PIĄTKI" jest przedsięwzięciem rekreacyjno-sportowym polegającym na wspólnym aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Zostaną uruchomione cotygodniowe spotkania, w każdy piątek by razem przebiec, przetruchtać lub przejść z kijami nordic-walking trasę 5 km. Takie cykliczne spotkania mają zaszczepić w mieszkańcach gminy Pępowo zdrowy styl życia. Zajęcia grupowe stanowią silniejszą motywację do uprawiania rekreacji, dzięki czemu mieszkańcy poczują integrację w lokalnym środowisku. Dodatkowo na zakończenie zadania planowane jest spotkanie integracyjne podsumowujące projekt i integrację amatorów kultury fizycznej

 

11. Ochotnicza Straż Pożarna Chwałkowo

w imieniu grupy: Rada Sołecka w Chwałkowie

Nazwa Projektu: CHWAŁKOWO NA NOWO - NOWY SOŁTYS, NOWA RADA - NIECH SIĘ ŚWIETNIE ZAPOWIADA!

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-04-08 do 2024-09-30

Projekt zakłada poszerzenie funkcji miejsca spotkań lokalnej społeczności w Chwałkowie o charakterze rekreacyjno- sportowym, położonego przy boisku sportowym. Położony obok budynek dysponuje zapleczem kuchenno - sanitarnym. Projekt pozwoli na utworzenie miejsca do cyklicznej organizacji spotkań w okresie wiosenno - letnim. W ramach projektu zostanie zorganizowany miniturniej piłki nożnej pod patronatem klubu piłkarskiego Sokół Chwałkowo. Powstanie też miejsce do biesiadowania: grill i ławeczki dookoła niego. Zostanie uporządkowany teren wokół miejsca spotkań.

 

12. Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie

w imieniu grupy: Rada Sołecka w Głuchowie

Nazwa Projektu: W GŁUCHOWIE MIESZKAMY, TU DZIAŁAMY, ŚPIEWEM I TAŃCEM ZAPRASZAMY

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-03-20 do 2024-09-20

Projekt zakłada integrację mieszkańców Głuchowa wokół działań promujących wieś, jej kulturę i tradycję. Zostanie przygotowane stoisko i materiały pokazujące dorobek mieszkańców i promujące Głuchów. Grupa kabaretowa Głuchowa przygotuje kolejny program kabaretowo-rozrywkowy, powstanie też grupa taneczna promująca zajęcia taneczne jako formę rekreacji. Zostaną zorganizowane: 1. „Spotkanie z pyrką i frytką” dla dzieci i młodzieży z warsztatami edukacyjno-kulinarnymi; 2. Biesiada muzyczna dla seniorów; 3. Festyn dożynkowy dla całej wsi.

 

13. Fundacja Fabryka Pomysłów

w imieniu grupy: My Słowianie

Nazwa Projektu: DALEKO JESZCZE. POZNAJ HISTORIĘ

Kwota Umowy: 5 000 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-04-01 do 2024-09-30

Projekt proponuje poznawanie lokalnej historii w nowej formule, łączącej aktywność ruchową z poznawaniem własnych korzeni. Poznawanie tradycji i historii będzie miało miejsce w trakcie trzech wycieczek: biegowej, pieszej i rowerowej -  szlakiem kilkunastu lokalnych grodzisk prasłowiańskich w okolicy Gostynia, starszych od Gniezna i Poznania, które stanowią interesującą atrakcję historyczną i turystyczną. Trasy wycieczek obejmą też pozostałości kultury łużyckiej i kurhany z wczesnej epoki brązu.

 

14. Stowarzyszeniem Aktywnej Współpracy Społeczności Wiejskiej

w imieniu grupy: Mieszkańcy Wziąchowa

Nazwa Projektu: INTEGROWANIE PRZEZ GRILLOWANIE I OPOWIADANIE HISTORII WSI

Kwota Umowy: 4 990 zł

Okres realizacji Umowy: 2024-04-10 do 2024-09-30

Projekt obejmuje przygotowanie wielopokoleniowej imprezy biesiadnej przy grillu, który wybudują   wspólnymi siłami mieszkańcy Wziąchowa z zebranych kamieni polnych. Mieszkańcy zagospodarują też teren  pod miejsce rekreacyjne z grillem.


Opracowanie: Stowarzyszenie ,,Dziecko"



 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies