Poniedziałek, 11 marca 2024 roku

Warsztaty samoobrony dla kobiet - 2024

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet klub karate TKKF „TĘCZA” zorganizował bezpłatne warsztaty samoobrony dla kobiet.

W kursie podstaw samoobrony, którego celem było wyczulenie i przygotowanie kobiet na sytuacje zagrożenia, wzięło udział dziesięć pań. Prowadzone przez trenerów zajęcia pomogły uczestniczkom zajęć z jednej strony opanować strach, a z drugiej strony odpowiednio zareagować podczas napadu. Samoobrona pozwala nabyć dobre nawyki obronne. To cenne umiejętności, które warto wypracować dla poczucia własnego bezpieczeństwa.

W czasie podstawowego szkolenia zwrócono uwagę na różnice między samoobroną a sztukami walki, takimi jak np. karate, taekwondo czy kung-fu. Omówiono znaczenie dostosowania samoobrony do instytucji obrony koniecznej.

Wskazano na ważne elementy dbania o własne bezpieczeństwo, takie jak unikanie zagrożeń, świadomość miejsca, w którym się znajduję i jego zagrożeń.

Trenowano elementy przydatne w samoobronie, m.in.: postawa, zachowanie, praca nóg.

Główną część kursu stanowiła nauka zasłon i uników przed uderzeniami oraz uwalnianie się z chwytów w sytuacjach przyparcia do muru, duszeń, chwytów za ręce, za włosy, chwytów z tyłu.

Uczestniczki komentowały przebieg zajęć: - „Warto było tu przyjść, dowiedziałam się, jak prostymi sposobami można się skutecznie bronić”.  - „Sporo się dowiedziałam, jak ważne jest unikanie zagrożeń, ale też wiem, co robić w sytuacji ataku.” – „Wiem teraz, co robić jak w razie niebezpieczeństwa. I wiem, że te umiejętności warto poszerzać i utrwalać.”

Kurs samoobrony będzie kontynuowany dla chętnych.

TKKF „TĘCZA”  wszystkich chętnych na treningi karate do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:

- dzieci od 6 do 12 lat oraz rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;

- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.

Zajęcia prowadzą trenerzy: Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (5. Dan), Mirosław Sobkowiak (5. Dan) i Marcin Danek (3. Dan).

Działalność Klubu Karate TKKF „TĘCZA” dofinansowują Gmina Gostyń, Powiat Gostyński i Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Opracowanie: Mirosław Sobkowiak