Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku

Wsparcie superwizyjne

Przemoc wobec osób najbliższych to zjawisko ciągle obecne i dotykające osób słabszych, kobiet i dzieci. Wymaga to stałego przeciwdziałania ze strony policji, pomocy społecznej, oświaty i ochrony zdrowia.

By wesprzeć system przeciwdziałania przemocy w subregionie leszczyńskim, w tym w powiecie gostyńskim, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, realizowany będzie program superwizji. Udział w superwizji jest nieodpłatny.

Od 24 kwietnia do listopada 2024 r. odbywać się spotkania superwizyjne. Superwizja adresowana jest do specjalistek i specjalistów z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej pracujących w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz zespołach interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej i powoływanych w ich ramach grupach diagnostyczno-pomocowych z terenu gmin powiatu gostyńskiego.

Jak podkreśla superwizor prowadzący spotkania: -„Superwizja – to metoda wsparcia dla specjalistów pracujących z ludźmi dotkniętymi problemami o charakterze psychicznym (np. przemoc, zaburzenia, straty). Obejmuje regularne spotkania specjalisty z certyfikowanym superwizorem.”

ISTOTA I CELE SUPERWIZJI

Superwizja to forma rozwoju zawodowego, ukierunkowanego na lepsze radzenie sobie z różnymi trudnościami związanymi z wykonywaną pracą w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.

Superwizja, realizowana w PCPR w Gostyniu we współpracy z Fundacja PCPS - Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej, ma charakter konsultacyjno-wspierający i służy dzieleniu się swoimi trudnościami, wątpliwościami i pomysłami, przyglądaniu się pracy własnej i innych specjalistek/specjalistów, wzajemnej wymianie doświadczeń, wspólnemu sięganiu po nowe rozwiązania.

Superwizja w każdej grupie superwizyjnej prowadzona jest przez superwizorkę/superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej certyfikowaną/certyfikowanego przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Realizatorem programu „Superwizja grupowa dla pracowników ośrodków interwencji kryzysowej oraz członków zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych z terenu Wielkopolski w 2024 roku”  jest Fundacja PCPS - Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej. Partnerem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Projekt jest realizowany w ramach zlecenia realizacji zadania przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Opracowanie PCPR w Gostyniu