Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 21 sierpnia 2019 roku

Dożynki powiatowe ze smakiem. Krzysztof Krawczyk na deser

W muzyczną podróż kilkutysięczną widownię na zakończenie dożynek powiatowych „Dobre Smaki Powiatu” porwał Krzysztof Krawczyk. Wcześniej na scenie pojawiła się grupa „Semplicze” oraz teatr tańca „Art. Dance”


W muzyczną podróż kilkutysięczną widownię na zakończenie dożynek powiatowych „Dobre Smaki Powiatu” porwał Krzysztof Krawczyk. Wcześniej na scenie pojawiła się grupa „Semplicze” oraz teatr tańca „Art. Dance”. Tradycyjnie można było spróbować lokalnych specjałów oraz przyjrzeć się, jak na ich bazie gotuje Robert Bochenko. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji: animacje, bajkowe postacie, dmuchańce. Po raz kolejny 15 sierpnia był świętem dla całych rodzin.

Dożynki powiatowe „Dobre Smaki powiatu” rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczył bp. Wiesław Śmigiel. Po niej miały miejsce tradycyjne obrzędy Święta Plonów. Wieniec odśpiewali Biskupianie, a wójtowie, burmistrzowie, starostowie i zaproszeni goście podzielili się z mieszkańcami chlebem. Następnie odbył się koncert Świętogórskiej Orkiestry Dętej.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn dedykowany całym rodzinom. Na scenie wspólnie z mieszkańcami gotował Robert Bochenko. Tradycyjnie powstawały potrawy na bazie produktów, które otrzymały tytuł „Dobre Smaki Powiatu”.

Wiele atrakcji przygotowano dla dzieci. Mogły one wziąć udział w animacjach rękodzielniczych i samodzielnie wykonać wianek. Mogły także malować na szkle, przyglądać się, w jaki sposób wypiekany jest chleb, skorzystać z dmuchańców, potańczyć z bajkowymi postaciami z „Madagaskaru”, obejrzeć zabytkowe oraz nowoczesne maszyny rolnicze, a także spróbować sił w roli wojskowego.

Tradycyjnie na placu kultowym zaprezentowali się lokalni producenci. Na wiejskim targowisku można było zakupić produkty prosto od producentów oraz kół gospodyń wiejskich. Smaki tegorocznym dożynkom nadali wędliniarze, piekarze, producenci miodów, smalców, soków, serów. Swoje stoiska wystawili także producenci wyrobów rękodzielniczych, a także lokalne firmy oraz Nadleśnictwo Piaski.

Kolejny raz zorganizowany został Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, w czasie którego można było dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku. W tym roku  do akcji przyłączyły 33 osoby.

Mieszkańcy powiatu gostyńskiego zgromadzeni na placu kultowym obejrzeli widowisko filmowe, obrazujące walkę czterech żywiołów, w wykonaniu teatru tańca Art. Dance. Na scenie pojawili się śpiewacy, tancerze, akrobaci oraz szczudlarze. Po nich wystąpiła znana i lubiana w powiecie gostyńskim grupa: „Semplicze”.

Po raz kolejny organizatorzy wraz z lokalnymi firmami włączyli się także w akcję społeczną. W tym roku na stoiskach firm: Pudliszki, Convert Paper, Ardagh Glass, Cztery Gary, Dolczewski oraz Agii Koncewicz stanęły puszki z prośbą o wsparcie „Misji BOiK-owskie Dzieci”, której organizatorem jest fundacja „Przybył z Pomocą”.  Do akcji przyłączyła się ponadto firma „Cztery Gary”, przekazując datek na konto fundacji. Uzbierane w ten sposób środki pozwolą na stworzenie dla dzieci mieszkających w domu samotnej matki na Piaskach placu zabaw.

Prawdziwe emocje wzbudził koncert Krzysztofa Krawczyka, który przeniósł zgromadzoną publiczności w podróż po hitach minionych dekad. Jego piosenki znała i nuciła kilkutysięczna widownia złożona z osób w różnym wieku.

Organizatorem dożynek powiatowych „Dobre Smaki Powiatu” był powiat gostyński, gmina Piaski oraz Kongregacja Oratorium św. Filipa Nerii w Gostyniu


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

 

 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies