Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 22 maja 2020 roku

Pensjonariusze i pracownicy DPS bez covid-19. 500 testów dało wynik negatywny


500 testów na obecność koronawirusa wykonano u wszystkich pensjonariuszy i pracowników czterech domów pomocy społecznej na terenie powiatu gostyńskiego. Badania były możliwe dzięki współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej i Wojewodą Wielkopolskim. Co najważniejsze, w żadnym przypadku nie potwierdzono koronawirusa.

W sumie przebadano 175 osób z Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach, 138 z DPS Rogowo, 148 z DPS Chwałkowo oraz  39 z DPS Zimnowoda. Testowani byli profilaktycznie pensjonariusze oraz pracownicy domów. Wszystkie testy dały wynik negatywny, co oznacza, że u nikogo spośród badanych nie stwierdzono koronawirusa.

Profilaktyczne testowanie w domach pomocy społecznej to odpowiedź na apel powiatów, w których funkcjonują tego typu placówki. Pierwotnie badaniom poddawany był personel domów, pracujących w modelu turnusowym. Polega on na dwutygodniowym systemie pracy, w czasie którego kadra dobrowolnie zakwaterowana jest na terenie placówek. Rozwiązanie to jako pierwsze w województwie wielkopolskim wdrożyły Domy Pomocy Społecznej w Zimnowodzie i Rogowie.

- Cieszę się, że została podjęta decyzja o przeprowadzeniu testów nie tylko wśród osób pracujących w modelu turnusowym, ale także wśród wszystkich związanych z domami pomocy społecznej – podsumowuje Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.  – Zabiegaliśmy o wprowadzenie tej możliwości, co stało się faktem. Takie rozwiązanie zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa zarówno dla mieszkańców, jak i personelu. Warto dodać, że mimo problemów, jakie obserwujemy w skali całego kraju, gdzie ogniska koronawirusa pojawiają się w licznych domach pomocy społecznej, w powiecie gostyńskim do tej pory nasze placówki są wolne od zakażeń. W znacznej mierze jest to zasługa personelu i wynik podjętych wcześniej działań oraz przestrzegania reżimu sanitarnego. Pracownikom pomocy społecznej należą się słowa szczególnego podziękowania za pracę, poświęcenie i wielkie zaangażowanie w tych trudnych czasach.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies