Środa, 08 maja 2019 roku

X Ogólnopolski Bieg Katyński w Pępowie

W tym roku przypada 79. rocznica Zbrodni Katyńskiej i dziewiąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Już po raz dziesiąty formą upamiętnienia ofiar obu katyńskich tragedii stał się w Pępowie Ogólnopolski Bieg Katyński. Odbył się on we wtorek, 30 kwietnia 2019 r. w centrum Pępowa, w cieniu posadzonych w 2009 r. „dębów katyńskich”, upamiętniających zamordowanych w 1940 r. przez sowieckie NKWD porucznika Wojska Polskiego Józefa Rzepkę i dwóch aspirantów Policji Państwowej – Antoniego Busza i Franciszka Nadstawka.

Obok remizy stanęła brama pełniąca funkcję startu i mety X Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego w Pępowie. Wystartowało w nim ponad 300 uczestników, głównie uczniów tutejszej szkoły, a także zawodników z Zimnowody, Piasków, Osowej Sieni, Skoraszewic, Krotoszyna i Borku Wlkp. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe plakietki i posiłek, a zwycięzcy – medale i nagrody. Na zakończenie odbył się masowy bieg rekreacyjny, bez ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik tego biegu otrzymał pamiątkowy dyplom i mógł wziąć udział w losowaniu nagród.

Kierownikiem zawodów był pan Marcin Kaczmarek. Wzorem lat ubiegłych X Bieg Katyński w Pępowie odbył się pod wspólnym Patronatem Szkoły i gminy w Pępowie. Wójt gminy Pępowo, p. Grzegorz Matuszak, pomógł pozyskać środki na medale, pamiątkowe plakietki i część nagród oraz skoordynował działania strażaków, policji, pracowników Urzędu i GOK. Z kolei firma Emilgrana Poland Sp. z o.o.(Siedlec) oraz Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu sfinansowały większość nagród dla uczestników biegu.

„Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękuję również wszystkim uczestnikom X Biegu Katyńskiego w Pępowie; nie każdy mógł stanąć na podium, ale wszyscy stoczyli walkę z pokusą „nicnierobienia” i z własną słabością, a wysiłkiem włożonym w pokonanie trasy  ok. 1000 – 1500m godnie upamiętnili ofiary Katynia i Smoleńska.” – mówi Mirosława Bigaj, jedna z organizatorów biegu.

Wyniki indywidualne X Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego.Rocznik 2007 i młodsze dziewcząt: Zuzanna Zaremba – Borek Wlkp.; Zosia Wolniak – Pępowo; Milena Kryś – Zimnowoda; Oliwia Szczuraszek – Zimnowoda; Anna Olejniczak – Pępowo; Karolina Grzelczak – Pępowo.

Rocznik 2007 i młodsi chłopców: Fabian Grzymisławski – Pępowo; Mikołaj Żyto – Krotoszyn; Marcin Kończak – Pępowo; Oskar Okręt – Pępowo; Nikodem Gruetzmacher – Pępowo; Adam Ryba – Pępowo.

Rocznik 2005 i 2006 dziewcząt: Wiktoria Ciesielska – Osowa Sień; Ewa Wyrwińska – Osowa Sień; Patrycja Kubiak – Zimnowoda; Maria Fabisiak – Pępowo; Wiktoria Olejniczak – Pępowo; Ewelina Waligóra – Pępowo.

Rocznik 2005 i 2006 chłopców: Kacper Kaczmarek – Pępowo; Kacper Szymkowiak – Skoraszewice; Dariusz Stanisławski – Skoraszewice; Jakub Twardowski – Pępowo; Emil Krajka – Pępowo; Gracjan Gołąbek – Zimnowoda.

Rocznik 2003 i 2004 dziewcząt:Patrycja Bielecka – Piaski; Karolina Bielecka – Piaski;Daria Frąckowiak – Krotoszyn; Maria Ciemierzewska – Osowa Sień; Agata Kaczmarek – Pępowo; Oliwia Nowacka – Pępowo.

Rocznik 2003 i 2004 chłopców: Wojciech Wałęsiak – Krotoszyn; Wojciech Błaszyk – Pępowo; Mikołaj Chudziński – Pępowo; Fryderyk Maciejewski – Pępowo; Przemysław Przewoźny – Pępowo; Maciej Dalibor – Pępowo.

Opracowanie: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie