Czwartek, 19 grudnia 2019 roku

Znajomy język obcy”. Tydzień języków obcych w ZSOiZ w Krobi

Od 2 do 5 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi odbywał się Tydzień Języków Obcych, realizowany pod hasłem „Znajomy język obcy”.  Przez kilka dni uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami z języka angielskiego i niemieckiego. Poniedziałek był dniem gier i zabaw językowych. Licealiści rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki językowe. Podczas rozwiązywania zadań mogli korzystać z telefonów komórkowych, szukając odpowiedzi w internecie. We wtorek uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych. „Jak nazywa się flaga Wielkiej Brytanii?”, „W jakich językach mówi się w Szwajcarii?” lub „Gdzie mieszka prezydent Stanów Zjednoczonych?” – to tylko kilka przykładowych pytań, na które należało odpowiedzieć, rozwiązując quiz.

Środa okazała się najbardziej „apetycznym” dniem Tygodnia Języków Obcych. Uczniowie klasy IV technikum żywienia i gospodarstwa domowego przygotowali tradycyjne niemieckie i angielskie potrawy: niemieckie kluseczki i angielski pudding. Pozostali uczniowie również zajmowali się tematyką kulinarną. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego oglądali krótkie filmiki kulinarne. Podczas oglądania wykonywali różne zadania, związane z tematyką filmów: musieli np. określić kolejność czynności, wykonywanych podczas przygotowywania nuggetsów z kurczaka czy też uzupełnić składniki w przepisie na deser malinowy. Wszystkie zadania realizowali w języku obcym. Finał Tygodnia Języków Obcych nastąpił w czwartek. W auli odbył się Szkolny Konkurs Językowy – tym razem tylko dla klas językowych. Każda grupa miała do wykonania określone zadania: pojawiły się angielskie i niemieckie przysłowia, flagi państw europejskich i nie tylko oraz „fałszywi przyjaciele” tłumacza. Uczniowie, którzy wykonali poszczególne zadania najszybciej i najlepiej, otrzymali oceny celujące lub bardzo dobre z aktywności.

Celem Tygodnia Języków Obcych było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do nauki języka angielskiego i niemieckiego. Języka obcego nie musimy bowiem uczyć się tylko z książek. Można to robić poprzez zabawę, w grupie, korzystając z telefonów komórkowych lub nawet „gotując”.  Ważne, żeby znaleźć sposób dobry dla siebie.

Opracowanie: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi